Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Prezident Zeman pověřil předsedu ODS Fialu vyjednáváním o nové vládě

Prezident Zeman pověřil předsedu ODS Fialu vyjednáváním o nové vládě
Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN oznámily bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb, že chtějí vytvořit vládu, dohromady mají 108 poslanců | zdroj: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman pověřil dnes předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení nové vlády.

V tiskové zprávě o tom informoval Pražský hrad. Koalice Spolu vedená občanskými demokraty podepsala v pondělí vládní koaliční smlouvu s koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN).

Předseda ODS a lídr koalice Spolu a PirSTAN Petr Fiala přijal od prezidenta Miloše Zemana pověření k sestavení kabinetu. V následujících dnech chce pokračovat v koaličních jednáních o definitivní podobě vlády. Uvedl to na twitteru. „Dnes jsem od prezidenta republiky Miloše Zemana obdržel oficiální pověření k jednání o sestavení vlády. Toto pověření jsem přijal. V následujících dnech budu pokračovat v jednáních s koaličními partnery o definitivní podobě vlády,“ uvedl Fiala.

Zeman Fialu pověřil, aby jednal se zástupci ostatních sněmovních stran o složení vlády. Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN oznámily bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb, že chtějí vytvořit vládu, dohromady mají 108 poslanců. Dohodu na programu a koaliční smlouvě nalezly strany minulý týden. „Očekávám, že mě budete informovat o výsledcích vašeho vyjednávání, abych se mohl rozhodnout o svém dalším ústavním postupu,“ uvedl Zeman v tiskové zprávě.

Pověření prezidentem k sestavení kabinetu je v Česku zvykem, ústava počítá až se jmenováním předsedy vlády po konci vyjednávání o kabinetu.

Zeman se od říjnových sněmovních voleb léčí v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Po přeložení z jednotky intenzivní péče na standardní lůžkové oddělení minulý týden řekl, že ze své strany udělá vše pro to, aby vznikla co nejrychleji vláda. Uvedl také, že se jmenováním Fialy předsedou vlády podle něj nebude problém. Mimo jiné kvůli tomu, že nynější premiér Andrej Babiš potvrdil, že o jmenování nestojí, protože s ním ostatní strany nechtějí jednat.

O víkendu hovořil Zeman prostřednictvím videokonference s Fialou. Zeman podle předsedy ODS po ustavující schůzi Sněmovny přijme demisi nynější vlády ANO a ČSSD. Fiala se pak se Zemanem znovu spojí a prezidentovi předloží seznam kandidátů do nového kabinetu.

Zdroje: