Prezident jmenuje vládu ve středu, Poche zůstává ve hře

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 6. 2018 21:08) - Aktuality autor: šar

Novou vládu by měl prezident Miloš Zeman jmenovat ve středu 27. června ráno, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) po nedělní zhruba hodinové schůzce s prezidentem na zámku v Lánech. Té se účastnil také předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Hnutí ANO a ČSSD menšinový kabinet skládají.

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: Profimedia.cz

Ani jeden z politiků v Lánech před čekající novináře nepředstoupil. Hrad vydal po schůzce obvyklou stručnou zprávu o přijetí. "Závěr dnešní schůzky je, že vláda by měla být jmenována ve středu 27. června v 09:00 ráno," napsal Babiš.

Termín jmenování nové vlády byl nejasný, když Zeman dnes dopoledne zmínil jako velmi pravděpodobné úterý nebo středu příštího týdne. Babiš následně uvedl, že pro něho jde o novou informaci, když z prezidentova okolí zazníval jako termín začátek července.

Babiš již nekomentoval, zda se na setkání v Lánech mluvilo o nominantovi ČSSD na ministra zahraničí Miroslavu Pochem. Zeman ho odmítá kvůli jeho postojům k migraci. Ostře se vůči němu vymezili také komunisté, kteří by měli ve sněmovně menšinový kabinet při hlasování o důvěře podpořit.

Premiér během dneška uvedl, že seznam adeptů ke jmenování do vlády chce doručit Zemanovi v pondělí i s Pocheho jménem. Prezident dříve podotkl, že premiér europoslance ČSSD nenominoval, u ministerstva zahraničí byla prázdná kolonka.

Babiš ale tento dokument označil za neformální informaci o nominacích. Hamáček zdůraznil, že pokud by Babiš Pocheho na ministra nenavrhl, šlo by o porušení koaliční smlouvy a o vládní spolupráci s ANO by nemělo smysl dál jednat.

Jak se k toleranci kabinetu postaví KSČM, není jasné. Rozhodnutí se čeká na zasedání ústředního výboru příští týden v sobotu.

profimedia-0375687739

Prezident Miloš Zeman,zdroj:Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

I Zeman se ale pozastavil nad někdejším výrokem Malé o možném odkladu Babišova stíhání v případu Čapí hnízdo do doby, až skončí volební období. Nebyl podle něho šťastný.

Tagy: ČSSD Pražský hrad Česko domácí Ministerstvo zahraničí hnutí Ano česká vláda český prezident česká politika

Zdroje: ČTK