Předčasné volby jsou pasé. Za co kopou Němci nyní?

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Obnovení velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), které se začíná rýsovat jako nejpravděpodobnější varianta povolebního vývoje v Německu, si přeje 40 procent Němců. Menšinovou vládu CDU/CSU a Zelených by upřednostnilo 27 procent lidí a nové volby 26 procent dotázaných. Ukázal to průzkum veřejného mínění pro televize RTL a n-tv.

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová,zdroj: Profimedia.cz

Nejužší vedení německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové se na nedělním jednání jednohlasně vyslovilo pro zahájení rozhovorů o vytvoření velké koalice se sociální demokracií (SPD). 

Na jednání špiček CDU podle Günthera panovala velká shoda na tom, že je nyní prioritou vést rozhovory se sociální demokracií o pokračování velké koalice. Nejužší vedení strany, která Německu vládne s různými koaličními partnery od roku 2005, je zároveň podle šlesvicko-holštýnského premiéra přesvědčeno, že rozhovory s SPD mohou být úspěšné.

Před týdnem zkrachoval pokus o vytvoření takzvané jamajské koalice konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených. Tehdy, když se předčasné volby zdály prakticky nevyhnutelné, byly nálady německých voličů výrazně odlišné. Pro předčasné volby se tehdy vyslovilo 45 procent dotázaných, pro velkou koalici 27 procent a pro menšinovou vládu 24 procent.

U příznivců SPD, která v uplynulém týdnu přestala vylučovat možnost další vlády s CDU/CSU, je nyní podpora velké koalice na 42 procentech, u voličů konzervativců kancléřky Angely Merkelové dokonce na 67 procentech.

Pokud by rozhovory nakonec zkrachovaly a v Německu se přece jen konaly předčasné volby, rozložení politických sil by se prakticky nezměnilo. Vyhrála by znovu CDU/CSU se 33 procenty před SPD s 19 procenty. Svobodní demokraté (FDP), Zelení, Levice a Alternativa pro Německo (AfD) by se pohybovali mezi devíti a 12 procenty.

Zatím se tak nepotvrzují slova o tom, že by protiimigrační AfD mohla ze současné komplikované situace těžit. Podpora strany, která v zářijových volbách získala 12,6 procenta hlasů, by naopak klesla na 11 procent.

Tagy: koalice Německo zahraničí německá politika průzkumy a ankety

Zdroje: ČTK