Dnes je středa 7. prosince 2022., Svátek má Ambrož a Benjamín
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

'Pravoslavný džihád' v Rusku

'Pravoslavný džihád' v Rusku
Poklonská s ikonou cara | zdroj: Profimedia

Ruská vláda se sice jakž takž vypořádala s islamismem, romantický film o sto let staré události zrodil nebezpečí nového extrémismu, které Kreml nečekal. Obzvlášť před blížícími se prezidentskými volbami, které bude chtít Vladimir Putin s přehledem vyhrát.

V brzkých ranních hodinách se malá dodávka šine centrem uralského Jekatěrinburgu. Nedaleko Chrámu Všech svatých Na krvi, na místě, kde byla popravena rodina posledního ruského cara Mikuláše II., automobil zahne, zrychlí a zamíří rovnou do vchodových dveří kina. Náraz skleněné dveře neprobourá. Z vozidla vyskočí muž středních let. Náhle se rozzáří ohnivá koule, od které vzplane část budovy. V dodávce byly plynové nádoby a kanystr s benzínem.

Řidič je ještě tentýž den zadržen policií. Jak se ukázalo, neměl nic společného s Islámským státem. Je pravoslavným křesťanem a celý den před útokem strávil v chrámu carské rodiny. Na kino zaútočil proto, že chtěl zabránit promítání filmu Matilda.

zdroj: YouTube.com

Snímek známého režiséra Alexeje Učitělja, který má být uveden do ruských kin 26. října, vypráví o milostném vztahu ruského cara Mikuláše II. a baletky Matildy Kšesinské. Z příběhu vzplanutí vášní a pochyb ruského imperátora o svém poslání se stal doslova akční film. Respektive, tak vypadají události, které Matildu doprovází.

Svatá láska

Spor o film, který zatím vidělo pouze několik lidí, rozpoutala poslankyně Státní dumy (dolní komory parlamentu) Natalja Poklonská. Někdejší prokurátorka a blonďatý sexsymbol anexe Krymu se nechala unést zálibou k poslednímu ruskému carovi a vyhlásila Matildě a jejímu režisérovi kruciátu.

Poklonské se nelíbí, že Učitěľ vykresluje Mikuláše II. jako hříšného a pomateného muže. Cara navíc ztvárnil německý herec Lars Eidinger, který dříve hrál v erotických scénách. Podle jejich slov je proto celý film svatokrádež a rouhání se nad pravoslavným mučedníkem. Poslední car byl totiž v roce 2000 ruskou pravoslavnou církví kanonizován.

Ruská poslankyně si zkoušela účty s režisérem arcihříšníkem vyřídit soudní cestou. Zakázat film požadovala po generální prokuratuře i ministerstvu kultury, které Matildu spolufinancovalo. Současně mobilizovala fundamentální pravoslavné věřící, jež se nechali přesvědčit, že snímek je hříšný. V polovině září se v Petrohradu uskutečnilo 50tisícové procesí. Jeho účastníci pod prapory s Kristem nesli transparenty proti Učitelovu filmu.

Podporu svérázné poslankyni přitom vyjádřili nejen pravoslavní aktivisté, ale také muslimský Severní Kavkaz. Hlava Čečenska Ramzan Kadyrov doporučil místním kinům neuvádět Matildu. A slovo Kadyrova je v malé republice, a nezřídka i za jejími hranicemi, zákon.

Svatý terorismus

S blížící se premiérou filmu se množí násilné excesy. Pokus podpálit jekatěrinburgské kino je pouze jedním z nich.

Útokům čelil také přímo režisér Učitěľ. Koncem srpna v Petrohradu neznámí útočníci hodili koktejly Molotova na budovu, v níž sídlí režisérova kancelář. Pár dní nato maskovaní lidé podpálili auta před sídlem Učitěljova právníka. Nedaleko spálených vraků vozidel byl nalezen vzkaz "Shořely kvůli Matildě". 

Výhrůžkám čelí také kina, která plánovala zařadit kontroverzní film do svého repertoáru. Stoupenci ruského radikálního hnutí Křesťanský stát varovali, že místa, kde Matildu budou hrát, se můžou stát terčem žhářských útoků.

"Pokud bude povolen, tak každý den bude vypadat následovně: film bude hrán v kině, den na to shoří, film bude hrán v dalším kině, to také shoří," popsal pro server Meduza lídr hnutí Alexandr Kalinin možné jednání svých stoupenců.

Dvě největší sítě multikin, patřící prokremelskému miliardáři Alexandru Mamutovi, již oznámila, že právě s ohledem na bezpečnost nezařadí Matildu do repertoáru. Oligarchovy multiplexy přitom mají zásadní postavení na trhu, generují přes 20 procent celkových tržeb.

Kreml se zlobí

Fundamentalistická vlna je natolik mohutná, že před ní ruský režim nemůže zavřít oči. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že není moudré zveličovat situaci okolo filmu, nicméně nátlakem na kina a jinými projevy extrémismu by se měly zabývat bezpečnostní orgány. Mnohem rázněji se vyjádřil šéf výboru pro kulturu Stanislav Govoruchin.

"Zdá se mi, že oživly všechny temné síly: hysterky, šílenci, vandalové, tmáři - podpalují automobily nevinných občanů, dodávka narazila do kina. Malá verze Islámského státu začíná," nechal se slyšet známý ruský režisér.

Reakce Kremlu na "pravoslavný džihád" pocházející z nitra režimu se zdá být překvapivá. Podobné excesy dříve přehlížel. Letos ale musí čelit nepříjemné konstelaci - stému výročí Říjnové revoluce v kombinaci s blížící se volbou prezidenta.

Ruská společnost je nemocná

"Není důležité, že jde o sporný snímek jak z uměleckého hlediska, tak i z hlediska pojetí historických faktů. Jde o to, že to je jediný hraný film, který má nějakou spojitost s událostmi před sto lety, kdy v Rusku došlo k revoluci," vysvětluje pro Tiscali.cz Michail Remizov, prezident Institutu národní strategie.

To je, podle jeho slov, hlavní výtka, která rezonuje v hlavním proudu umírněných protivníků Matildy a je namířena na ministerstvo kultury, nikoliv na režiséra filmu.

profimedia-0337628248 Leták snímku Matilda | zdroj: Profimedia

Sám přitom nevidí ve filmu nějakou přímou urážku Mikuláše II. "Nemyslím si, že fakta, jak je pojal film, odporují obrazu cara jako mučedníka. Myslím si, že ale vzhledem k mučednické smrti cara je nutné dodržovat určitou delikátnost, podobně jako k obětem holokaustu," myslí si expert.

Křesťanský stát, jehož stoupenci chtějí podpalovat kina, považuje politolog za sektu diskreditující konzervativní a pravoslavné hnutí v Rusku. I bez filmu Matilda v Rusku dlouhodobě existuje poptávka po konzervativních hodnotách, jak podotýká Remezov. 

"V ruské společnosti existuje poptávka po konzervativních hodnotách. Je to ale poptávka nemocného po léku. Pokud bychom pohlíželi na ruskou společnost z hlediska konzervativních hodnot, tak tato společnost je chorá. Rusko patří mezi země s nejvyšším počtem potratů. Je to země, která podle statistiky OSN vede v počtu rozvodů, kde jsou rozšířeny sociálně nebezpečné epidemie včetně AIDS, drogové závislosti a alkoholismu. Je to společnost, kde bohužel panuje nízká míra solidarity a vzájemné důvěry mezi lidmi. To jsou symptomy sociální nemoci. Nemocný si je vědom své nemoci a snaží ji vyléčit. Poptávka po konzervativních hodnotách je poptávka po léčbě," míní Remizov.

Situace okolo filmu Matilda podle něj může nepřímo ovlivnit prezidentskou předvolební kampaň. Na ruské vládě i samotném Vladimiru Putinovi je, podle jeho názoru, vidět, že se maximálně snaží vyhnout polarizaci společnosti a debatám o složitých otázkách nejednoznačných dějin země.

"To neznamená, že utváření volební základy Vladimira Putina bude složitější. Naopak. Putinův elektorát se může vylekat polarizace společnosti a ještě více se okolo něho semknout," předpokládá Michail Remizov.

Zdroje:
Vlastní