Dnes je pátek 5. prosince 2025., Svátek má Jitka
Počasí dnes 9°C Zataženo

Uber spouští revoluci v doručování: Balík po Praze dorazí rychleji než pizza

13. 5. 2025 – 17:06 | Ekonomika | Štěpán Bárta

Uber spouští revoluci v doručování: Balík po Praze dorazí rychleji než pizza
Vozidlo společnosti Uberzdroj: AI DALL-e

Pražané mají nový způsob, jak bleskově posílat balíky po městě. Uber totiž spustil vlastní kurýrní službu a míří na trh, kde už se perou jména jako Liftago nebo Bolt. Cena? Předem známá a bez překvapení.

Uber, známý především jako alternativní taxislužba, teď rozšiřuje záběr i na doručování zásilek. V Praze odstartoval novou službu s názvem Courier, která zákazníkům umožní posílat balíky stejně jednoduše, jako si objednávají odvoz. Stačí pár kliknutí v aplikaci a zásilka letí městem. Bez složitého měření rozměrů, vážení nebo front na poště.

Kurýr jako taxi

Celý proces připomíná klasickou jízdu Uberem. Odesílatel si otevře aplikaci, zvolí službu Courier, zadá základní údaje a zarezervuje si vyzvednutí. Balík předá řidiči přímo u silnice a ten ho doručí na požadovanou adresu. Příjemce může vše sledovat v reálném čase – i když nemá vlastní účet v Uberu. V takovém případě obdrží SMS s odkazem na sledování.

Zásilka ale nesmí být větší než 15 kilo a její hodnota nesmí překročit 2 500 korun. A pozor – z přepravy jsou vyloučené některé předměty: žádné zbraně, alkohol, drogy, léky, hotovost ani potraviny podléhající zkáze.

Cena bez hádanek

Velkým lákadlem je předem známá cena – žádné nepříjemné překvapení po doručení. Podle vyjádření Uberu by se měla pohybovat v podobné hladině jako jejich nejlevnější taxi služba UberX. Platí se tedy spíš za vzdálenost než za velikost nebo váhu zásilky. Ideální pro ty, kteří potřebují rychle poslat klíče, dokumenty nebo drobnosti, ale nemají čas (nebo nervy) stát frontu na poště.

Služba je zatím dostupná výhradně v Praze, ale Uber už teď plánuje expanzi do dalších měst, kde působí – tedy například do Brna, Ostravy, Plzně nebo Olomouce.

Výdělek navíc pro řidiče

Pro samotné řidiče Uberu může jít o vítané oživení. „Novou službu jistě ocení také naši partneři, protože jim umožní zvýšit výdělek díky přepravě zásilek,“ uvedl Štěpán Šindelář, provozní manažer Uberu pro Českou republiku.

Vzhledem k tomu, že v Česku přes Uber za loňský rok jezdilo přes 23 tisíc řidičů a přepravili 4,6 milionu lidí, má firma solidní základnu i pro kurýrní rozjezd. Celosvětově navíc Uber rostl – jeho loňské tržby překonaly 44 miliard dolarů, a čistý zisk se vyšplhal téměř na 10 miliard.

Novinka tak přichází v době, kdy trh s rychlým doručováním zboží i dokumentů zažívá boom. Uber se snaží své konkurenci ujíždět nejen na silnici, ale i ve světě balíkových služeb. Pražané se tak mohou těšit na rychlejší a pohodlnější způsob, jak někomu expresně doručit cokoliv – samozřejmě legálního.

Novinář z Prahy, který se zaměřuje na ekonomická témata a dopad čísel na reálný život. Sleduje pohyb peněz i příběhy lidí v jejich stínu - od statistik po každodenní rozhodnutí domácností. Vedle psaní zpráv studuje vysokou školu, zajímá se o dění kolem sebe a ve volném čase rád zajde do kina, stráví večer s přáteli nebo si zahraje počítačovou hru. Věří, že i v ekonomice se dají najít příběhy, které mají co říct.

Předchozí článek

Zrada v ložnici: Žena přistihla manžela s vlastní matkou. Její reakce byla ovšem drsná

Následující článek

Trump a saúdský princ podepsali investiční dohodu za 600 miliard dolarů

Nejnovější články