Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Požáry v Řecku zničily 85 tisíc hektarů porostu. S bojem proti ohni pomohl déšť i letadla s vodou

Požáry v Řecku zničily 85 tisíc hektarů porostu. S bojem proti ohni pomohl déšť i letadla s vodou
Hasiči museli za osm dní řešit celkem 586 větších i menších požárů porostu | zdroj: Profimedia

Rozsáhlé požáry v Řecku za posledních devět dní zcela zničily na 300 budov a 85 000 hektarů porostu.

S plameny na poloostrově Peloponés a na ostrově Euboia dál bojují stovky hasičů, včetně posil z Česka. Nový odhad rozsahu katastrofy dnes zveřejnil list Kathimerini. Podle starosty jedné ze zasažených obcí se aktuální situace mírně zlepšila díky nočnímu dešti.

Premiér Kyriakos Mitsotakis požáry označil za nejhorší ekologickou katastrofu za posledních několik desítek let a slíbil finanční pomoc zasaženým oblastem. Šéf civilní ochrany Nikos Chardalias dnes řekl, že řečtí hasiči museli za osm dní řešit celkem 586 větších i menších požárů porostu. Oznámil také, že premiérovi nabídl svou rezignaci.

  profimedia-0626644151 V Gortynii a Olympii bylo ve středu nasazeno více než 570 hasičů se 181 hasicími vozy, kterým pomáhaly stovky dobrovolníků. Ze vzduchu jim každý den pomáhají letadla, která na zem shazují vodu | zdroj: Profimedia

Stále hoří na ostrově Euboia a v Arkádii, Messénii a na poloostrově Mani, které se nacházejí na Peloponésu, citovala dnes agentura AFP zástupce vedení hasičů. Efstathios Kulis, starosta obce Gortynia, v jejímž okolí působí i čeští hasiči, řekl, že situace se dnes díky dešti poněkud zlepšila. Nový požár ale vypukl v průmyslové oblasti Aspropyrgos asi 30 kilometrů západně od Atén.

„Dokázali jsme zachránit životy, ale přišli jsme o majetky a lesy,“ řekl dnes na tiskové konferenci premiér. Šéf vlády se občanům omluvil za chyby, jichž se úřady dopustily při organizaci záchranných prací, a slíbil zasaženým regionům pomoc ve výši 500 milionů eur (12,7 miliardy Kč). Vinu za požáry ale podle něj z velké části nese globální oteplování.

„Jsme uprostřed srpna a je jasné, že před sebou máme obtížné dny,“ dodal Mitsotakis.

Premiérův projev ostře kritizovala opozice. Šéf levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras řekl, že vláda odkaz na globální změny klimatu používá jen jako výmluvu pro vlastní selhání. Podle něj zejména v reakci na požár na ostrově Euboia jednal kabinet chaoticky, bez jakéhokoli plánu.

„Tohle je velká oblast a hasiči musí řešit požáry, které jsou od sebe hodně vzdálené,“ řekl ve středu listu Kathimerini starosta Gortynie. Ze vzduchu jim každý den do noci pomáhají letadla, která na zem shazují vodu. V Gortynii a Olympii bylo ve středu nasazeno více než 570 hasičů se 181 hasicími vozy, kterým pomáhaly stovky dobrovolníků a také mise ze zahraničí - z Česka, Německa či Francie.

Na ostrově Euboia se nyní pozornost soustřeďuje na severní pobřežní oblast mezi obcemi Agia Anna a Agriovotano, kde s požáry bojuje přes 800 hasičů.

Deník Kathimerini uvedl, že požáry už celkem poškodily nejméně 1300 obytných domů a dalších budov, 300 z nich zcela shořelo. Zničeno je skoro 85 000 hektarů půdy, což je více než představuje rozloha šumavského národního parku. Evropský systém informací o lesních požárech (EFFIS) dokonce uvedl, že za poslední dva týdny bylo v Řecku ohněm zničeno více než 100 000 hektarů.

Zdroje: