Rusko se pomstí za sankce prodloužením zákazu potravin z EU

- Aktuality autor: pal

Moskva v pondělí tvrdě odsoudila prodloužení protiruských sankcí ze strany EU a chystá vlastní protiopatření. Ruské ministerstvo zemědělství připravuje návrh na prodloužení zákazu dovozu potravin z EU, který Moskva vyhlásila už loni v srpnu. 

Rusové musí kvůli sankcím dávat přednost domácím potravinám. Na snímku pár lepí pelmeně

Rusové musí kvůli sankcím dávat přednost domácím potravinám. Na snímku pár lepí pelmeně,zdroj: ThinkStock

Kreml v reakci na prodloužení sankcí oznámil, že odpoví podle principu vzájemnosti. "Vždycky jsme dávali najevo, že v otázce sankcí platí princip vzájemnosti, je to základ našeho přístupu," řekl v Moskvě novinářům prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Restrikce jsou prý neodůvodněné a nezákonné. "Rusko nikdy iniciátorem podobných kroků nebylo a není ani dnes," řekl Peskov.

Na prodloužení sankcí reagovala i ruská diplomacie, podle níž je tento akt "vítězstvím rusofobní lobby" v Bruselu. Za projev cynismu ruské ministerstvo zahraničí označilo skutečnost, že prodloužení sankcí EU oznámila v den 74. výročí útoku nacistického Německa na Sovětský svaz.

Sankce zakazující export určitých technologií do Ruska a omezující ruský přístup na finanční trhy spustila EU loni v létě a rozšířila je počátkem září.

Jejich případné uvolňování je navázáno na plnění minských dohod o příměří, které však ani jedna ze stran konfliktu na Ukrajině nedodržuje. Pokud by EU sankce neprodloužila, skončila by jejich platnost na konci července.

Tagy: Rusko zahraničí Evropská unie protiruské sankce obchod a služby evropská ekonomika Rusko vs EU

Zdroje: ČTK