Protiruské sankce se unii prodraží, varují analytici. Brusel by mohly stát až 100 miliard

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 6. 2015 15:51) - Magazín autor: pal

Členským státům EU se nedaří blokovat majetek občanů Ruska v souvislosti se sankcemi, které unie zavedla kvůli ukrajinské krizi. Asi devět zemí ještě ani nezačalo se zmrazováním majetku ruských soukromých osob. Ruská ekonomika se podle průzkumů nachází v krizi. Svou roli prý hrají ceny ropy i zavedené sankce. Vídeňský ústav pro výzkum hospodářství ale varuje, že ruská krize bude EU stát asi 100 miliard eur. Unie v pátek prodloužila o rok sankce proti Krymu. 

Problémy se zaměstnaností, které řeší prezident Putin, budou podle Rakušanů trápit i německou kancléřku

Problémy se zaměstnaností, které řeší prezident Putin, budou podle Rakušanů trápit i německou kancléřku,zdroj: Profimedia.cz

Sankce nejsou tak účinné, přiznávají některé státy EU

Ve Španělsku, na Maltě, ve Finsku, Chorvatsku, Slovinsku, Slovensku, Maďarsku, Irsku a v Litvě protiruské sankce ještě majetku žádné z osob na seznamu Evropské unie nedotkly. V řadě dalších zemí jsou pak úspěchy úřadů při blokování bankovních účtů a dalšího jmění jen velmi omezené. Například ve Švédsku zatím obstavili jen sumu 200 eur; na Kypru, který si Rusové jako místo podnikání a ukládání majetku obzvláště oblíbili, bylo zmrazeno jen 120 tisíc eur.

V Německu zatím úřady zakázaly ruským fyzickým osobám a organizacím přístup k sumě 123 343 eur, sankce ale postihly třeba majetek čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Jeho dva tamní dostihoví koně nesmějí získávat peníze z dotací při závodech, ani je nelze prodat.

Zákaz se týká i dalších Kadyrovových koní ustájených v Česku. Rusko si v pátek povolalo belgického velvyslance v zemi, aby protestovalo proti blokování ruského státního majetku v Belgii a zmrazení účtů ruských diplomatických zastoupení v belgických bankách. Ruská diplomacie nyní zvažuje, zda na tyto kroky odpoví právní cestou, uvedla agentura Reuters s odvoláním na náměstka ruského ministra zahraničí.

Exekuci povolil belgický soud. Umožnil tak vymahatelům zabavit ruský majetek kvůli neochotě Moskvy vyplatit 50 miliard dolarů (bilion korun) za faktické vyvlastnění někdejší ropné společnosti Jukos ruským státem. K blokování ruského majetku údajně dochází i ve Francii. Konkrétně jde prý o účty v asi 40 bankách a osm či devět budov.

Ruská hospodářská krize bude stát miliardy

Hospodářská krize v Rusku bude Evropu stát odhadem 100 miliard eur (2,7 bilionu korun) a více než dva miliony lidí mohou přijít o práci. Důsledky skomírající ruské ekonomiky, na jejíž výkon měly kromě klesajících cen ropy vliv i sankce přijaté Evropskou unií kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině, spočítal ve své analýze vídeňský ústav pro výzkum hospodářství WIFO.

Největší ztráty zřejmě v budoucnu čekají Německo, kde může přijít o práci až půl milionu lidí, a také Estonsko, jehož hospodářství by mohlo klesnout o více než 15 procent.

EU prodlužuje sankce i proti Krymu

Evropská unie v pátek prodloužila o další rok sankce proti Krymu, budou platit až do 23. června 2016. Jde o reakci na loňské anektování ukrajinského poloostrova Krym Ruskem. Sankce se týkají dovozu zboží z Krymu do zemí EU i turistického ruchu.

Sankce zahrnují rovněž zákaz investování na Krymu, což znamená, že žádný Evropan či společnost pocházející z EU nemůže nakupovat nemovitosti na Krymském poloostrově, financovat krymské společnosti nebo jim poskytovat jiné služby.

Odborníci z WIFO došli k tomu, že ruská krize může mnoha zemím ukrojit značnou část z předpokládaného růstu hrubé přidané hodnoty (HPH), což je rozdíl mezi hodnotou výroby a služeb a náklady na jejich produkci.

Velmi citelnou ztrátu předpovídá rakouský institut zejména Pobaltí a konkrétně Estonsku, kde podle něj může HPH klesnout v nejhorším případě až o 15,85 procenta. O více než jedno procento se může tento ukazatel snížit i ve Finsku, Polsku a Německu. Konkrétně pro Německo by to mohlo znamenat ztrátu 27 miliard eur.

Rakouští ekonomové rovněž spočítali, kolik pracovních míst je v ohrožení v souvislosti s poklesem ruského hospodářství. Celkem může podle nich přijít o práci až 2,4 milionu lidí: z toho 465 tisíc v Německu, 335 tisíc v Polsku, 215 tisíc v Itálii a 160 tisíc ve Španělsku.

Nejohroženější jsou přitom kvůli ruskému zákazu dovozu některých zemědělských produktů lidé, kteří jsou zaměstnaní v zemědělství. V tomto odvětví může v Evropě ztratit práci 265 tisíc lidí.

 

 

 

Tagy: Rusko zahraničí Evropská unie protiruské sankce rusko-ukrajinská krize válka na Donbasu evropská politika

Zdroje: ČTK