Porošenko zahájil personální čistky v ukrajinských tajných službách

- Aktuality autor: pal

Ukrajinský prezident Petr Porošenko v pátek jmenoval Vasyla Hrycaka novým šéfem ukrajinské tajné služby a hned mu nařídil, aby okamžitě v organizaci provedl personální čistky. Ukrajinská média upozorňují, že dalším úřadem, kde by mohla proběhnout velká personální obměna, je ukrajinské ministerstvo zahraničí, ve kterém údajně vládne mocná proruská lobby. 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce z tajných služeb zatím vyházet čtyři lidi

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce z tajných služeb zatím vyházet čtyři lidi,zdroj: Profimedia.cz

Porošenko svolal poradu šéfů bezpečnostních složek, na níž Hrycaka vyzval, aby ihned ze služby vyhodil tři své náměstky a vedoucího správy vyšetřování SBU. Kontrarozvědku je podle hlavy státu třeba "výrazně personálně obměnit" tak, aby SBU mohla přikročit k nezbytným reformám. Velký důraz je podle Porošenka třeba klást na potírání korupce v nejvyšších patrech státní správy.

Na Ukrajině panuje strach z proruské lobby

Ukrajinský zpravodajský server Apostrof v pátek upozornil na potřebu čistky na ukrajinském ministerstvu zahraničí, kde prý existuje mocná proruská lobby. Server se přitom odvolal na informace vysoce postavených pracovníků ministerstva. Vinou ruské agentury uvnitř úřadu se údajně nedaří vyjednat s Evropskou unií bezvízový styk a zablokováno je i plnění minských dohod o urovnání krize v Donbasu.

Pracovníci ministerstva podle serveru nevylučují, že pro Moskvu pracují i nejvýše postavení ukrajinští diplomaté, stejně jako je tomu prý v rozvědce i kontrarozvědce, kde dodnes nacházejí kremelské špiony. Někteří fungují jako agenti z vlastní vůle, jiní za úplatu a některé další ruské tajné služby vydírají, tvrdí server.

Přítomnost sítě ruských rozvědčíků v ministerstvu zahraničí nevylučuje ani šéf rezortu Pavlo Klimkin. Kontrarozvědka podniká příslušná opatření "nezbytná v podmínkách ruské agrese," řekl podle Apostrofu Klimkin. Ujistil nicméně, že fungování ministerstva žádní zahraniční agenti neovlivňují.

Tagy: zahraničí Ukrajina tajné služby personální změny

Zdroje: ČTK