Nejhorší ekonomikou světa je Ukrajina. Dokonce horší než krachující Řecko

- Aktuality autor: art

Ukrajina obsadila první příčku v žebříčku nejhorších ekonomik světa, který sestavil prominentní britský časopis The Economist. Jednotlivé země porovnával podle dynamiky jejich HDP. 

Ukrajinská ekonomika je na tom hodně špatně, vláda ale slibuje, že se už brzo vzpamatuje

Ukrajinská ekonomika je na tom hodně špatně, vláda ale slibuje, že se už brzo vzpamatuje , zdroj: Profimedia.cz

Od loňského dubna ukrajinská ekonomika zaznamenala 6,5procentní pokles. Hned za Ukrajinou se umístila Libye s 6,4procentním poklesem, na třetím Macao, kde HDP kleslo o 6 procent. Na čtvrté příčce se ocitla Rovníková Guinea (5,5procentní pokles) a páté místo patří Rusku, kde HDP kleslo o čtyři procenta.

Dále pak následuje Venezuela, Sierra Leone, Jemen, Guinea, Portoriko, Východní Timor, Brazílie, Kypr, Srbsko a Řecko.  

Bloomberg zase zařadil Ukrajinu mezi pět "nejnešťastnějších" ekonomik světa. Index štěstí, který určuje míra inflace a nezaměstnanosti, dosáhl v březnu na Ukrajině 27 procent.

Šéfka ukrajinské Národní banky Valerija Hontarevová v pondělí prohlásila, že její země dosáhla ekonomického dna. Čeká ale, že v druhém kvartálu letošního roku nastane oživení, stoupne aktivita spotřebitelů i průmyslová výroba.

Letos v únoru na Ukrajině klesly minimální mzdy kvůli propadu hřivny na 1218 hřiven (v přepočtu 1 425 korun), takže se Ukrajinci dostali dokonce až za Bangladéš, Ghanu či Zambii.  

Tagy: ekonomika Ukrajina ukrajinská krize krize na Ukrajině ukrajinská politika boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: The Economist,Bloomberg