Tsipras jednal s Putinem hlavně o řeckých potravinách, dušuje se Kreml

- Aktuality autor: pal

Řecký premiér Alexis Tsipras se v pátek sešel s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Oba státníci prý jednali především o dovozu zemědělských produktů z Řecka do Ruska. O případné finanční injekci pro řeckou ekonomiku prý politici nemluvili. 

Putin a Tsipras mluvili především o dovozu řeckých, zemědělských produktů

Putin a Tsipras mluvili především o dovozu řeckých, zemědělských produktů,zdroj: Profimedia.cz

Možnost dodávek zemědělské produkce, které by ovšem nenarušovaly vyhlášené ruské embargo ani režim západních sankcí, mají podle tiskového mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova v nejbližší době posoudit experti na zasedání speciálně vytvořené rusko-řecké pracovní skupiny.

Blokováním dovozu, zejména potravinářské produkce, Rusko reagovalo na sankce Evropské unie, vyhlášené po anexi Krymu a povstání v ukrajinském Donbasu. Na Řecko se jako na člena EU ruské sankce vztahují rovněž a případné dodávky z Řecka je podle Peskova nemají narušit. Prolomeny prý nemají být ani protiruské sankce vyhlášené Západem.

Předmětem jednání Putina s Tspirasem, které bylo podle Peskova obsáhlé, byla i možnost energetické a investiční spolupráce, nikoli ale možná ruská finanční pomoc zadluženému Řecku. "Otázka ruské finanční pomoci Řecku projednávána nebyla," konstatoval ruský mluvčí.

Peskov už dříve prohlásil, že jakékoli úvahy o ruské finanční pomoci jsou předběžné, mimo jiné i proto, že Atény Moskvu o nic takového nežádají. Náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak ve čtvrtek novinářům řekl, že v ruském rozpočtu, poznamenaném sankcemi a pádem kurzu ruské měny, žádné zdroje na pomoc Řecku nejsou.

Tagy: Rusko Řecko zahraničí mezinárodní vztahy

Zdroje: ČTK