Pomsta islamistů je nesmysl, říká kolega Němcova o jeho vraždě

- Aktuality autor: art

Zatímco se ruští vyšetřovatelé zaměřili hlavně na islamistický motiv vraždy podnikatele a opozičního lídra Borise Němcova, jeho stranický kolena Ilja Jašin říká, že je to nesmysl. Pomsta islamistů je podle něj konstrukt, který hraje do karet Kremlu, s realitou ale nemá nic společného.  

Jeden z pěti zadržených kvůli vraždě Němcova

Jeden z pěti zadržených kvůli vraždě Němcova,zdroj: Profimedia.cz

Vraždit sice mohli skutečně lidé původem ze severního Kavkazu, smrt Němcova si ale objednal někdo jiný.

"Naše nejhorší obavy se naplnily. Ten, kdo stiskl spoušť bude obviněn, zatímco ti, kdo si skutečně objednali zabití Němcova, budou volní," napsal Jašin na Twitteru poté, co moskevský soud v neděli poslal pětici podezřelých do vyšetřovací vazby.

Teorie s islamistickým motivem je podle Jašina nesmyslná a vyhovuje Kremlu, protože zprošťuje jakéhokoli smítka viny prezidenta Vladimira Putina

Němcov byl koneckonců známý kromě svého bohatství hlavně tím, že zarputile kritizoval šéfa Kremlu. A zemřel také symbolicky nedaleko kremelských zdí.

Vyšetřovatelé nicméně trvají na islamistické verzi. Jeden ze zadržených je hluboce věřící muslim, kterého pobouřily karikatury proroka ve francouzském satirickém časopise Charlie Hebdo. Němcov se po útoku na pařížskou redakci časopisu zastával a tím měl podle vyšetřovatelů popudit muslima, který se už dokonce k podílu na vraždě podnikatele přiznal. 

Tagy: Rusko vražda Němcova

Zdroje: ČTK