Letoun na solární pohon se vydal na cestu kolem světa

VIDEO - Aktuality autor: art

Solar Impulse 2 vzlétl v pondělí ráno na pouť kolem světa. Startoval z Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Jeho úkolem je obletět svět pouze na solární energii. 

Solar Impulse 2 vzlétl na cestu kolem světa

Solar Impulse 2 vzlétl na cestu kolem světa,zdroj: Profimedia.cz

Cesta letounu, který bude doprovázet dvojice švýcarských zakladatelů projektu, potrvá podle plánů pět měsíců. Vlastní let z toho zabere 25 dní. Pouť stroje je rozdělená na 12 etap, trasa vede přes Indii, Čínu a USA a přesahuje vzdálenost 35 tisíc kilometrů.

Misi letounu zajišťuje celkem 130 lidí, půlka poputuje spolu se strojem a piloty, aby zajistila logistiku, druhá půlka zůstává v kontrolním středisku v Monaku.

První verzi stroje už Švýcaři vyzkoušeli nad Evropou, Afrikou a Spojenými státy. "Dvojka" má přes 17 tisíc fotovoltaických článků a lithiové baterie, které pohání čtyři motory.

Rozpětí křídel stroje dosahuje 72 metrů, což je více než u Boeingu 747. Váží ale zhruba tolik, kolik váží osobní auto (2,3 tuny).

Jednosedadlový letoun pilotuje podnikatel André Borschberg, který se pak prostřídá se svým kolegou, psychiatrem Bertrandem Piccardem. Solar Impuls 2 poletí rychlostí 50 až 100 kilometrů za hodinu v maximální výšce 8,5 tisíce metrů.

První zastávkou na jeho cestě je ománský Maskat. První úsek by měl překonat za zhruba deset hodin

Live stream z kabiny letounu můžete sledovat zde:

Tagy: Solar Impulse věda a technika zajímavosti a kuriozity solární energie

Zdroje: ČTK