Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Polsko zpřísňuje opatření, chce zavést povinné očkování pro lékaře nebo učitele

Polsko zpřísňuje opatření, chce zavést povinné očkování pro lékaře nebo učitele
Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski upozornil na hrozbu, kterou představuje nová varianta koronaviru omikron | zdroj: CNC / Profimedia

V Polsku bude od 1. března povinné očkování proti covidu-19 pro lékaře, učitele a příslušníky uniformovaných složek.

Informoval o tom na dnešní tiskové konferenci o epidemické situaci a koronavirových opatřeních polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zaměstnanci restaurací a dalších zařízení budou muset kontrolovat covidové certifikáty. Od 20. prosince do 9. ledna se žáci základních a středních škol budou učit distančně.

Vláda se také chystá od příštího týdne zpřísnit omezení týkající se počtu lidí v restauracích, divadlech či ve sportovních objektech nebo kostelech, které budou moci být zaplněny maximálně ze 30 procent. Prosadit také chce, aby zaměstnavatel měl právo od zaměstnance požadovat výsledek bezplatného testu na koronavirus.

Niedzielski novinářům řekl, že situace se sice stabilizovala a Polsko zaznamenalo znatelný pokles nákazy ve čtyřech ze 16 vojvodství. Podle ministra je ale nebezpečný scénář, kdy budou denní přírůstky stabilní, místo toho aby se zmenšovaly. Upozornil také na hrozbu, kterou představuje nová varianta koronaviru omikron.

Za poslední den v Polsku přibylo 19 366 nových případů nákazy a 504 úmrtí souvisejících s koronavirem. Levicoví poslanci podle serveru Onet.pl upozornili, že to znamená jedno úmrtí zhruba každé tři minuty.

Od začátku pandemie země eviduje přes 3,7 nakažených a 86.205 úmrtí. Podle informačního centra polské vlády má v asi 38milionovém Polsku nyní přes 20,5 milionu osob ukončené očkování, což představuje asi 54 procent obyvatel.

Zdroje: