Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno

Polsko by mělo vrátit území a 750 miliard dolarů, tvrdí šéf Státní dumy

Polsko by mělo vrátit území a 750 miliard dolarů, tvrdí šéf Státní dumy
Vjačeslav Volodin | zdroj: Profimedia

Polsko pozbylo historickou paměť a zapomnělo, že jako stát existuje jen díky někdejšímu Sovětskému svazu, napsal na telegramu vlivný předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin. Varšava by podle něho měla Moskvě vrátit asi 750 miliard dolarů (16,4 bilionu korun) investovaných v poválečném období v Polsku. Polský premiér Mateusz Morawiecki označil Volodinovy požadavky za typickou propagandistickou hru.

Volodin Polsku vyčítá, že odstraňuje pomníky sovětských vojáků, obviňuje ho, že zavírá ruské školy a zabavuje ruský majetek. Kromě náhrady investic by Varšava podle něho měla vrátit území, která získala po druhé světové válce. Polsku v nedělním příspěvku na telegramu vyčetl, že „se chová hulvátsky“. Uvedl také, že jeho návrhy se budou zabývat ruští poslanci, budou jednat například o možném zákazu vjezdu polských nákladních aut na ruské území.

Moskva Polsku pohrozila „velmi silnou reakcí“ poté, co úřady ve Varšavě na základě soudního rozhodnutí koncem dubna převzaly školu spadající pod ruské velvyslanectví.

Polský premiér Morawiecki dnes řekl, že ruská propaganda „je už stovky let dokonalá v překrucování skutečností“. Připomněl, že Sovětský svaz, předchůdce dnešního Ruska, napáchal v Polsku ohromné materiální škody a Rusko je nyní ve velkém působí Ukrajině.

Polsko a Rusko se dlouhodobě rozcházejí v hodnocení mnoha historických událostí. Podle Varšavy například příchod Rudé armády na konci druhé světové války sice znamenal konec nacistické nadvlády, přinesl ale začátek komunistické diktatury řízené z Moskvy. Polsko také připomíná, že druhou světovou válku rozpoutal pakt o neútočení uzavřený v srpnu mezi nacistickým Německem a komunistickým Sovětským svazem. V jeho důsledku sovětská armáda okupovala východní Polsko. Moskva oponuje, že dohody s nacistickým Německem jako první začaly uzavírat západní země, a připomíná mnichovskou dohodu, v níž Británie, Francie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí Německu.

Agentura PAP dnes napsala, že Polsko připravuje zprávu o ztrátách způsobených Sovětských svazem. „Musí být stejně solidně podložená jako zpráva týkající se škod, které v Polsku vznikly v důsledku útoku ze strany nacistického Německa,“ řekl náměstek ministra zahraničí pro otázky reparací Arkadiusz Mularczyk. Polsko loni škody způsobené v důsledku nacistické okupace vyčíslilo na 6,2 bilionu zlotých (32,4 bilionu korun). Vláda v Berlíně ovšem dala Varšavě opakovaně najevo, že otázku odškodnění považuje za uzavřenou.

Zdroje: