Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Politologové: Vláda se sama nerozpustí, prostě se rozsype

Politologové: Vláda se sama nerozpustí, prostě se rozsype
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Kauza Drobil, Vondra a nově Škárka. Skandály pro které už má řada voličů pocit, že je vláda jen pro "srandu králíkům". Jsou ale na vině jen politici? Sociolog Jan Keller si myslí, že nežijeme v čisté demokracii.

Politolog Zdeněk Zbořil naproti tomu poukazuje na to, že volič se kritikou zbavuje zodpovědnosti za to, co sám způsobil.

„Kromě toho, že politici škodí sami sobě, přijde mi, že politikům je úplně jedno, co si o nich lidé myslí. A to je myslím si dost nepříjemné, protože rozdíl mezi totalitou a demokracií by měl být v tom, že demokratické vlády se bojí lidí, kterým vládnou, zatímco v totalitě se lidé bojí vlády, která jim vládne. Ale jestliže tak jako u nás má vláda z lidí srandu, tak to zřejmě úplně čistá demokracie není, i když to není totalita v tom známém provedení," uvedl pro ParlamentníListy.cz sociolog Jan Keller.

Za vládu si mohou voliči

Politolog Zdeněk Zbořil však vidí principy demokracie jinak. „Princip demokratické moci je, že každý člověk je také stát, nejen jeden vládce, či vláda, ale my všichni tvoříme stát a máme za něj stejnou zodpovědnost. A mně se zdá, že se jako občané až příliš té zodpovědnosti zbavujeme tím, že ukazujeme na tu hloupost nebo neschopnost či nekompetentnost členů vlády," uvedl Zbořil pro redakci svou verzi.

Vládu a celou politickou garnituru tvoří lidé, které jsme si sami zvolili. „To my jsme tam nechtěli mít někoho jiného. A uvidíte, že až přijde další průzkum veřejného mínění, zase bude to rozložení preferencí podobné, jako bylo ve volbách," domnívá se i přes skandály, které se objevují jako houby po dešti, politolog.

Komické figury ve vládě?

„To, co se děje, ty nálady mezi lidmi, bych nazval krizí odpovědnosti za činy vlády, ale všech lidí v této zemi. Nejenom těch řekněme komických figur. A proč jsou ty figury komické? Vždyť si vzpomeňme třeba na začátek Věcí veřejných. To, jak vznikly, to byla legrace od samého začátku a přitom kdo všechno vysvětloval, že je to jediná naděje. Čili my kritizujeme to, jak vláda vládne, ale je třeba si uvědomit tu legitimitu, proč vládne. A tu jí dali voliči," uzavřel Zbořil.

Jsme politikům pro srandu a je to stále ještě demokracie? „Ono za totáče si to myslel každý, akorát se na to nemohli vyptávat novináři, ale ptali se na to estébáci. Já bych v tom primárně neviděl pohrdání veřejností," hodnotí pro ParlamentníListy.cz vládní skandály další politolog Bohumil Doležal.

Oni se stejně rozpadnou

„Spíše jde o výraz amatérismu. Já si třeba nemyslím, že si Vondra v kauze ProMoPro namastil kapsu. Znechucení z vlády je jasné, lidé do ní vkládali určité naděje, jinak by neměla sto osmnáct hlasů ve sněmovně," potvrzuje slova kolegy Zbořila.

Podle Doležala nicméně tato vláda nebude mít dlouhého trvání. „Popravdě, já si myslím, že ta vláda se rozsype. Samozřejmě že ona se nerozpustí, jako že by se sešli a odhlasovali si to. Oni se prostě rozpadnou, to není otázka zlé vůle, ale neschopnosti," konstatoval Doležal.