Politici se snaží zakrýt trapas s Bradym. Dokonce i Zeman obrátil

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Jiří Brady, kterého odmítl vyznamenat prezident Miloš Zeman, dostane ocenění ve čtvrtek při slavnostním shromáždění poslanců ve sněmovně. Strýc ministra kultury Daniela Hermana obdrží i medaili Karla Kramáře od premiéra Bohuslava Sobotky. Prezident podle svého mluvčího zvažuje, že by Bradyho vyznamenal při jiné příležitosti. Muž, který žije v Kanadě, ale o takové ocenění nestojí. Někteří politici se kvůli aféře kolem ocenění odmítají zúčastnit slavnosti 28. října na pražském Hradě.

Brady nakonec dostane víc vyznamenání, než původně čekal. Stačí to ale, aby to překrylo pachuť ze skandálu?

Brady nakonec dostane víc vyznamenání, než původně čekal. Stačí to ale, aby to překrylo pachuť ze skandálu?,zdroj: Profimedia.cz

"Jsem přesvědčen, že si ocenění zaslouží, ať už za sílu a odvahu, s kterou dokázal přežít holokaust, ale i za svou osvětovou a akademickou činnost," napsal Sobotka o udělení Kramářovy medaile Bradymu. Ocenit ho chce za celoživotní úsilí o obranu lidských práv, svobod a obhajování humanistických a demokratických principů.

Bradyho uctí také Sněmovna. Slavnostní shromáždění se uskuteční ve čtvrtek v 11:00. Poslanci ocení jeho postoje a předají mu pamětní medaili spolu s pamětním listem.

Ve středu by měl Brady převzít cenu Prix Irene, která se od roku 2003 každoročně uděluje těm, kteří se zasloužili o mír mezi lidskými skupinami.

Bradyho čeká řada dalších ocenění

Zeman by podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka mohl ocenit Bradyho při "vhodné příležitosti". Mluvčí naznačil, že by se tak případně mohlo stát při dalších řádových dnech, které se konají k 28. říjnu a 1. lednu. Letošní seznam vyznamenaných podle něj už je uzavřen.

Tereza Bradyová ale sdělila, že její muž o vyznamenání od Zemana nestojí. "V tomto momentě jakékoli ocenění z té strany, ze které měl přijít řád T. G. Masaryka, nepřipadá v úvahu," řekla.

Už 22. října, tedy den poté, co se ukázalo, že Jiří Brady nedostane vyznamenání od prezidenta, přišel rektor Jaroslav Miller s návrhem udělit Bradymu vyznamenání Univerzity Palackého v Olomouci. Ocenit Bradyho chce i pražská primátorka Adriana Krnáčová, která mu chce předat Klíč od obce pražské. 

Brněnská radnice oznámila, že věnuje Jiřímu Bradymu pamětní list. Náměstek brněnského primátora Petr Hladík v pondělí řekl, že město původně uvažovalo o udělení čestného občanství, z časových důvodů by se to ale nestihlo. 

Politici odmítají jít na Hrad

Kvůli aféře kolem ocenění Bradyho se zákonodárci KDU-ČSL, ODS a TOP 09 rozhodli, že se nezúčastní slavnostního ceremoniálu 28. října na Pražském hradě. Zástupci ODS a TOP 09 přitom zdůrazňovali, že jim vadí nejen situace kolem Bradyho, ale i dřívější kontroverzní události spojené s oslavami státního svátku. Zejména to jsou loňské vyznamenání pro předlistopadového komunistického ministra Miroslava Tomana nebo skutečnost, že nejsou zváni všichni rektoři vysokých škol.

ČSSD nechává rozhodnutí o účasti na oficiálních oslavách 28. října na jednotlivých poslancích. Hnutí ANO svým poslancům doporučilo, aby na Hrad šli. Klub KSČM svým členům doporučuje, aby nechodili na žádnou z alternativních akcí pořádaných při oslavě státního svátku. Shromáždění na Staroměstském náměstí pořádá hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

Kanada o ničem neví

Aféru odstartovalo vyjádření ministra kultury a Bradyho příbuzného Daniela Hermana, podle kterého mu Zeman řekl, že Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Hrad to popírá.

Velvyslanectví Kanady, jejíž občanství Brady má, sdělilo, že nedostalo žádnou oficiální informaci o státních vyznamenáních. Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt řekl novinářům, že ambasády cizích států jsou pokaždé předem informovány, pokud má jejich státní příslušník dostat české vyznamenání.

Tagy: Česko domácí český premiér český prezident česká politika Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK