Dnes je pátek 1. prosince 2023., Svátek má Iva
Počasí dnes -2°C Slabé sněžení

Pokuta kvůli Giphy. Majitel Facebooku musí v Británii zaplatit 1,5 milionu liber

Pokuta kvůli Giphy. Majitel Facebooku musí v Británii zaplatit 1,5 milionu liber
Majitel sociální sítě Facebook uvedl, že s pokutou nesouhlasí, ale zaplatí ji (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Britský antimonopolní úřad (CMA) uložil americké společnosti Meta Platforms pokutu 1,5 milionu liber kvůli dalším problémům spojeným s akvizicí platformy pro animované obrázky Giphy.

Informoval o tom dnes britský regulátor. Jde přibližně o 43,2 milionu korun. Majitel sociální sítě Facebook uvedl, že s pokutou nesouhlasí, ale zaplatí ji.

CMA v posledních letech tvrdě postupuje vůči velkým technologickým firmám a vyšetřuje jejich dominantní postavení v oblastech, jako je například digitální reklama. Akvizici platformy Giphy se snaží zablokovat, připomněla agentura Reuters.

Společnost Meta koupila firmu Giphy v květnu 2020. Finanční podmínky dohody nebyly zveřejněny. Podle dřívějších informací serveru Axios se ale hodnota transakce pohybovala kolem 400 milionů dolarů (8,5 miliardy Kč). Loni v listopadu úřad CMA majiteli Facebooku nařídil Giphy prodat. Dospěl totiž k závěru, že ústupky, které Meta nabídla s cílem rozptýlit jeho obavy z narušení hospodářské soutěže, nebyly dostatečné. Meta se proti tomuto rozhodnutí odvolala. Loni v říjnu uložil CMA Facebooku pokutu 50,5 milionu liber za jiná porušení předpisů.

Dnes britský úřad konstatoval, že Meta nesplnila některé aspekty jeho požadavků, pokud jde o nakládání s Giphy. Americká firma neoznámila regulačnímu orgánu, že Metu opustili klíčoví zaměstnanci.

Firma tak podle CMA „závažně a flagrantně“ překročila pravidla, podle nichž si firmy měly během vyšetřování regulátora nadále konkurovat a neměly se integrovat.

„Pokutu hodláme zaplatit, ale je problematické, že CMA může přijímat rozhodnutí, která mohou mít přímý dopad na práva našich amerických zaměstnanců chráněná americkými zákony,“ uvedl mluvčí společnosti Meta. Dodal, že firma nemůže zabránit odchodu zaměstnanců.

Služba Giphy provozuje knihovnu animovaných obrázků ve formátu GIF. Mnozí uživatelé internetu tyto obrázky používají v příspěvcích na sociálních sítích.

Britský úřad svůj postup zdůvodňuje mimo jiné tím, že Meta by mohla odmítat či omezovat přístup ke službě Giphy a její databázi obrázků jiným platformám. Stejně tak by mohla provoz kolem této služby směrovat na internetové stránky, nad nimiž má kontrolu a z kterých má ekonomický prospěch.

Zdroje: