Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Ministerstvo životního prostředí obdrželo domluvenou částku od Polska za Turów

Aktualizováno: Ministerstvo životního prostředí obdrželo domluvenou částku od Polska za Turów
Polský premiér Mateusz Morawiecki a premiér Petr Fiala během jednání o dolu Turów | zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Polsko poslalo českému ministerstvu životního prostředí peníze na vyřešení situace okolo Turówa.

(AKTUALIZOVÁNO, 16:26) Česká republika stáhla žalobu u Soudního dvora Evropské unie, protože Polsko splnilo dohodnutou podmínku a zaslalo finanční kompenzace kvůli hnědouhelnému dolu Turów. ČTK to dnes řekl mluvčí vlády Václav Smolka. Polsko zaslalo smluvenou částku 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun).

(AKTUALIZOVÁNO, 16:05) Ministerstvo životního prostředí dnes odpoledne od Polska obdrželo domluvenou částku na řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic. ČTK to sdělila ministryně Anna Hubáčková. Česko tím podmiňovalo stažení žaloby u Soudního dvora Evropské unie.

Země se dohodly na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) za škody způsobené těžbou v dole. Částka 35 milionů eur poputuje do Libereckého kraje, deset milionů bude náležet českému státu, řekl ve čtvrtek po podpisu mezivládní dohody s Morawieckým premiér Petr Fiala. Mezivládní transfer činí 35 milionů eur, dalších deset milionů poskytla Libereckému kraji nadace těžební společnosti PGE, která důl provozuje.

Mluvčí vlády Václav Smolka dnes ČTK řekl, že ve chvíli, kdy domluvené peníze dorazí na příslušné účty v ČR, bude stažena žaloba u Soudního dvora EU. Česko se na něj obrátilo loni v únoru poté, co polské úřady schválily prodloužení těžby v dole Turów do roku 2026. Podle české vlády se tak stalo bez dostatečného posouzení vlivu dalších prací na životní prostředí, což je i názor Evropské komise.

(AKTUALIZOVÁNO, 15:30) Na transparentní účet Fondu Turów-ČR-PL Libereckého kraje dorazilo ještě ve čtvrtek deset milionů eur (240,9 mil.Kč) od polského vlastníka dolu Turów a sousední elektrárny společnosti PGE. ČTK o tom dnes informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Na účet by mělo ještě dorazit 25 milionů eur (602 mil.Kč) od polské vlády.

Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová už ve čtvrtek večer informovala, že Polsko náhradu převedlo, ani na účet českého ministerstva životního prostředí ale zatím peníze nedorazily. „Podle našich informací poslala ještě ve čtvrtek peníze i polská vláda, nezadala ale okamžitou platbu jako PGE, takže připsání peněz může trvat několik dní,“ sdělil na dotaz ČTK liberecký hejtman Martin Půta.

Kompenzace jsou součástí česko-polské dohody o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Země se dohodly na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) za škody způsobené těžbou v dole. Jde o kompromis, Česko původně požadovalo až 50 milionů eur a Polsko nabízelo 40 milionů eur. Částka 35 milionů eur poputuje do Libereckého kraje, deset milionů bude náležet českému státu.

Liberecký kraj peníze použije na konkrétní projekty v nejbližším okolí dolu Turów na českém území - na výstavbu náhradních vodovodů a zdrojů vody. „Budou ale určeny také na sledování stavu budov, které jsou především nejblíže dolu v obci Uhelná, Oldřichov na Hranicích,“ řekl hejtman. Podmínky čerpání peněz z Fondu Turów zveřejní podle něj kraj co nejdříve. „Už nyní ale mohu říct, že počítáme s vícezdrojovým financováním. Nejprve se musíme sejít s dotčenými obcemi a vodárenskými společnostmi, ale i se zástupci ministerstva zemědělství,“ doplnil Půta.

Podle krajského radního pro životní prostředí Václava Židka se chce vedení kraje se zástupci obcí a vodohospodářských společností z dotčené oblasti sejít už příští týden. Oněch 45 milionů eur z Polska navíc nejsou jediné peníze, které do regionu půjdou. „Je tam ještě dlouhodobý společný závazek financování Fondu malých projektů, který bude administrovat Euroregion Nisa. Polská strana se tam zavázala dávat 250 000 eur ročně, dalších 125 000 euro půjde z českého ministerstva životního prostředí a stejná částka z rozpočtu Libereckého kraje,“ řekl Židek.

Peníze by podle Židka měly jít do fondu po celou dobu činnosti dolu. „Klidně až do roku 2044, kdy se předpokládá ukončení těžby. Peníze by měly jít do opatření v krajině zaměřených na zadržení vody, ale také péči o krajinu, určené budou pro Euroregion Nisa, přednostně by tyto peníze měly jít do příhraničních oblastí postižených těžbou,“ dodal Židek. Na menší projekty životního prostředí by to tak mohlo každoročně zajistit dalších 12 milionů korun.

(11:31, původní zpráva) Česko podle polského premiéra Mateusze Morawieckého stáhlo žalobu, kterou na Polsko podalo kvůli tomu, že povolilo prodloužit těžbu hnědého uhlí v dole Turów u hranic Libereckého kraje. Morawieckého cituje agentura PAP. Polský premiér a jeho český protějšek Petr Fiala ve čtvrtek podepsali mezivládní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v dole Turów.

„Tím je věc zcela ukončená,“ řekl Morawiecki ke stažení žaloby.

Podmínkou pro to, aby Praha žalobu stáhla, bylo mimo jiné, že Polsko zaplatí 45 milionů eur (více než miliarda korun) za škody způsobené těžbou v dole Turów. Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová ve čtvrtek večer informovala, že Polsko náhradu už převedlo.

Česko se na unijní soud obrátilo loni v únoru poté, co polské úřady schválily prodloužení těžby v dole Turów do roku 2026. Podle české vlády se tak stalo bez dostatečného posouzení vlivu dalších prací na životní prostředí, což je i názor Evropské komise. Varšava veškeré námitky Prahy i Bruselu odmítala.

Soudci v Lucemburku pak loni v květnu nařídili Polsku ukončit práce v dole až do vydání konečného rozsudku. Protože Varšava se odmítla podřídit a těžba pokračuje, vyměřil soud Polsku pokutu půl milionu eur (12,2 milionu korun) denně.

Pokuta se Polsku má přestat načítat právě dnem, kdy Česko žalobu stáhne. Mluvčí Evropské komise Adalbert Jahnz ve čtvrtek řekl, že doposud uložené penále ale Varšava zaplatit musí a EK se mu chystá první část dlužné sumy strhnout z unijních dotací. Premiér Morawiecki o tom ovšem chce vyjednávat s unijními institucemi.

Důl Turów zásobuje uhlím nedalekou elektrárnu. Ta je podle polské strany nezbytná pro zajištění energetické bezpečnosti země. Obyvatelé příhraničních obcí na české straně hranice ovšem poukazují na to, že v oblasti kvůli těžbě ubývá spodní vody a stěžují si i na hluk a znečištění prachem.

Zdroje: