Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Interní dokumenty o špatném vlivu Instagramu na děti vynesla bývalá zaměstnankyně Facebooku

Interní dokumenty o špatném vlivu Instagramu na děti vynesla bývalá zaměstnankyně Facebooku
Facebook v neděli na žádost agentury Reuters o komentář nereagoval (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Bývalá zaměstnankyně společnosti Facebook Frances Haugenová v neděli přiznala, že stojí za únikem interních studií, které byly základem pro sérii investigativních článků listu The Wall Street Journal.

Společnost Facebook zároveň obvinila, že opakovaně upřednostňovala zisk místo toho, aby zakročila proti projevům nenávisti a dezinformacím.

V září The Wall Street Journal informoval o tom, že Facebook disponuje dvěma studiemi, podle nichž užívání sociální sítě Instagram vede u některých dospívajících k psychickým problémům, sníženému sebevědomí, poruchám příjmu potravy či sebevražedným myšlenkám.

Odhalení vzbudilo pobouření a vedlo ke slyšení v americkém Senátu. Koncem září zástupkyně Facebooku při slyšení v Senátu zpochybnila, jak The Wall Street Journal studie interpretoval a poukázala na jiná zjištění, která podle ní dokládají pozitivní vliv instagramu na mladistvé.

Haugenová se v neděli objevila v televizním pořadu 60 Minutes. V úterý bude vypovídat před podvýborem Senátu na téma ochrana dětí na internetu. Hovořit bude o výzkumu Facebooku ohledně dopadu instagramu na duševní zdraví mladých uživatelů.

Haugenová byla více než dva roky produktovou manažerkou ve společnosti Facebook, uvádí její profil na platformě LinkedIn. Stejnou pozici zastávala také v Googlu, Pinterestu a Yelpu.

Poznamenala, že se setkala s problémy i u dalších firem, které provozují sociální sítě. „Ve Facebooku to ale bylo výrazně horší než cokoliv, co jsem viděla předtím,“ uvedla. „Byl tam střet zájmů mezi tím, co bylo dobré pro veřejnost, a tím, co bylo dobré pro Facebook,“ řekla s tím, že Facebook opakovaně upřednostňoval své zájmy, jako je vydělávání peněz. Poznamenala také, že Facebook veřejnosti lhal ohledně pokroku, který učinil v boji proti projevům nenávisti a dezinformacím na svých sítích.

Facebook v neděli na žádost agentury Reuters o komentář nereagoval.

Zdroje: