Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Podpora Ukrajiny ze zahraničí podle Zelenského roste

Podpora Ukrajiny ze zahraničí podle Zelenského roste
Zelenskyj podle svých slov sám bojuje za to, aby Ukrajina získala potřebné zbraně ze zahraničí | zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vidí vzrůstající mezinárodní podporu své země napadené Ruskem.

Ve svém večerním poselství zmínil kontakty se zahraničními státníky jen během dneška: telefonáty s americkým prezidentem Joem Bidenem a britským premiérem Borisem Johnsonem a rovněž setkání v Kyjevě s předsedy vlád Albánie a Černé Hory Edim Ramou a Dritanem Abazovičem.

Dnešní zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu pod vedením Spojených států v Bruselu podle Zelenského vyslalo signál, že se zvýší dodávky zbraní Ukrajině. V úsilí o získání statusu kandidátské země Evropské země podporují Ukrajinu někteří současní kandidáti - Albánie, Černá Hora a Severní Makedonie, řekl.

Zmínil také pozvání na summit skupiny velkých ekonomik G7 v Německu a na summit Severoatlantické aliance ve Španělsku. Obě setkání se uskuteční na konci června a obou se Zelenskyj hodlá zúčastnit. Není však jasné, zda tak učiní osobně, nebo jako při dosavadních příležitostech prostřednictvím videospojení.

„Ve všech mezinárodních kontaktech slyším obdiv k činům našich obránců,“ citovala prezidenta agentura DPA.

Zelenskyj podle svých slov sám bojuje za to, aby Ukrajina získala potřebné zbraně ze zahraničí. „Nepotřebujeme však dovážet statečnost, moudrost a taktické dovednosti. To mají naši hrdinové sami,“ dodal.

Rusko by však nebylo Ruskem, kdyby tyto zahraničněpolitické úspěchy Ukrajiny sledovalo v tichosti, řekl Zelenskyj. Poukázal na výrazné omezení dodávek plynu do EU ze strany Moskvy a na středeční raketové útoky v Mykolajivské a Charkovské oblasti.

Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu 24. února. Ukrajina zatím vojensky odolává přesile, je ale závislá na dodávkách výzbroje ze zahraničí. Zelenskyj vytrvale žádá spojenecké země zejména o těžké zbraně.

Zdroje: