Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Podle šéfa MI6 si bude Rusko muset dát na Ukrajině pauzu

Podle šéfa MI6 si bude Rusko muset dát na Ukrajině pauzu
Zničená ruská vojenská technika na Ukrajině | zdroj: Profimedia

Ruská armáda na Ukrajině si v příštích týdnech pravděpodobně dá operační pauzu, protože jí dojde dech, řekl dnes šéf britské rozvědky MI6 Richard Moore na bezpečnostním fóru v Aspenu v americkém státě Colorado. Moore a jeho americký kolega - šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns - se rovněž shodli na tom, že žádné zpravodajské informace nenasvědčují tomu, že by ruský prezident Vladimir Putin trpěl vážnou chorobou.

„Myslím, že jim dojde dech. Náš odhad je takový, že Rusové budou mít v příštích několika týdnech stále větší potíže s doplňováním lidských zdrojů,“ řekl šéf MI6. „Budou si muset dát nějakým způsobem pauzu, a to dá Ukrajincům příležitosti k protiúderům,“ prohlásil Moore.

Téměř pět měsíců od ruské invaze na Ukrajinu Kyjev doufá, že západní zbraně, zvláště rakety s dlouhým doletem jako americké HIMARS, mu umožní zahájit v příštích týdnech protiofenzivu a znovu dobýt okupovaná území. Podle Moorea Ukrajina potřebuje ukázat, že válku lze vyhrát - jednak kvůli udržení vysoké morálky, jednak k zesílení odhodlanosti Západu v době, kdy se Evropa obává nedostatku energií za nadcházející zimy.

Britský činitel odhadl, že ve válce na Ukrajině dosud bylo zabito na 15 000 ruských vojáků a dodal, že to je „pravděpodobně konzervativní odhad“. Například šéf britských ozbrojených sil před několika dny odhadl, že Rusko od začátku války na Ukrajině ztratilo asi 50 000 vojáků. Podle Moorea ztráty na životech pociťují hlavně chudší, venkovské obce. Putin podle něj zatím neverbuje síly do konfliktu z oblastí s vysokým zastoupením střední třídy, jako jsou Petrohrad nebo Moskva.

„Jsou to chudé děti z venkovských částí Ruska. Jsou z dělnických měst na Sibiři. Nepoměrně mnoho jich pochází z etnických menšin. Jsou jeho potravou pro děla,“ řekl Moore.

Šéf MI6 dnes rovněž prohlásil, že nic nenasvědčuje tomu, že by byl ruský vůdce Putin vážně nemocen. Šéf americké CIA dokonce řekl, že žádné zpravodajské informace neukazují na nestabilní nebo špatné Putinovo zdraví. „Je mnoho fám o zdraví prezidenta Putina a pokud víme, je až příliš zdravý,“ citovala Burnse BBC.

V poslední době se v médiích objevila řada spekulací o tom, že Putin, jemuž bude letos 70 let, je nemocný, a dokonce že má možná rakovinu. I Kreml dnes znovu takové zprávy odmítl jako smyšlenky.

Zdroje: