Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Aktualizováno: Po svátcích se opět více testuje: Roste procento pozitivních i počet hospitalizovaných

Aktualizováno: Po svátcích se opět více testuje: Roste procento pozitivních i počet hospitalizovaných
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

V pondělí po vánočních svátcích zjistily laboratoře v Česku 10 811 potvrzených nákaz koronavirem. Po svátcích se začalo více testovat, i když ještě ne tolik jako před nimi. Podíl pozitivních případů tak stoupl na 42,26 procenta, což je dosud nejvíc. V pondělí také vzrostl počet hospitalizovaných o téměř 500 na 5395, v nemocnicích je tak s covidem nejvíce pacientů za poslední měsíc.

Index rizika epidemie covidu zůstává třetí den se 71 body ve čtvrtém stupni. Opatření v celém Česku od neděle odpovídají pátému stupni, a to nejméně do 10. ledna. Zjednodušené reprodukční číslo kleslo na 0,85, pod 1,0 se drží už třetí den a klesá. Při hodnotě pod jedna epidemie zpomaluje. Epidemiolog a poradce premiéra Roman Prymula v neděli uvedl, že by se hodnotou čísla R "vůbec neopájel". Další tři parametry, které hodnotu indexu ovlivňují, se podle dat ministerstva postupně zhoršují. Jde hlavně o počty nakažených lidí a také seniorů za posledních 14 dnů. Na výsledné skóre to ale zatím nemá vliv.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek o víkendu připomněl, že na testy chodilo o vánočních svátcích výrazně méně lidí než předtím a byli to hlavně lidé s příznaky a ti, které na test poslal lékař. Údaje proto nebyly reprezentativní. Podle aktuálních dat laboratoře provedly v pondělí přes 25 000 testů, zatímco o svátcích to bylo denně do 10 000. Před vánočními svátky ale počty testů šplhaly i ke 40 000.

Opětovný nárůst počtu nakažených se začíná projevovat také ve stoupajícím počtu pacientů v nemocnicích - v pondělí jich bylo nejvíce za poslední měsíc. Z 5395 hospitalizovaných je 751 ve vážném stavu. Z dosavadního počtu lidí, kteří byli s covidem hospitalizováni, se vyléčilo nebo bylo propuštěno do domácí péče 71 procent.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo zaznamenáno celkem přes 685 000 případů covidu-19. Aktuálně nemocí trpí v Česku asi 97 000 lidí. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 11 302 nakažených.

Co s týče krajů, rizikový index pro většinu z nich ukazuje čtvrtý stupeň, v pátém je pouze Moravskoslezský kraj. Čtyři kraje dělí od pátého stupně jeden bod, jde o Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Zlínský. Nově je nejnižší skóre v Jihomoravském kraji, kde kleslo ze 71 bodů na 64. Spolu s tím stoupl počet bodů v Praze ze 61 na 66, hlavní město přitom mělo nejnižší skóre delší dobu. Praha si pět bodů připsala za zvýšení průměrné pozitivity testů.

Nejvýrazněji se v posledních dnech nemoc šíří na Rychnovsku, Opavsku a Hradecku. Za uplynulých sedm dní tam přibylo více než 600 nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel.

V pondělí dostalo v ČR vakcínu proti covidu přes 2000 zdravotníků

V České republice dostalo v pondělí očkování proti koronaviru přes 2000 lidí. V porovnání s prvním dnem očkování - nedělí - je to zhruba dvojnásobek. Většina z nich jsou zdravotníci z Prahy a Brna. Do Česka dorazilo v sobotu 26. prosince 9750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech, rozdělila se napůl mezi Prahu a Brno. Dalších zhruba 19 500 dávek se očekává ve čtvrtek.

V první vlně mají být očkováni zejména zdravotníci z rizikových oddělení, senioři v nemocnicích nebo domovech důchodců. Podle vakcinační strategie se ostatní lidé z rizikových skupin, jako jsou senioři nebo mladší vážně nemocní, budou do očkovacích center registrovat nejdříve od března. Očkování dalších lidí bude záležet na dodávce vakcíny dalších výrobců, kterou bude možné aplikovat v ordinacích praktických lékařů. Strategie jako termín uvádí nejdříve březen 2021. 

Zdroje: