Piráti a STAN pohořeli s návrhem na hlasování o vydání Babiše a Faltýnka

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Poslanci Pirátů a Starostů ve středu neprosadili návrh, aby se sněmovna ještě před jednáním o vyslovení důvěry jednobarevné menšinové vládě Andreje Babiše (ANO) zabývala vydáním Babiše a také místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. Postup podpořilo 65 přítomných poslanců, 115 jich bylo proti.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš

Šéf Pirátů Ivan Bartoš,zdroj: Marie Stránská / MAFRA / Profimedia

Po schválení programu schůze k důvěře kabinetu ji předsedající Radek Vondráček (ANO) přerušil do 11:00, kdy má před poslance předstoupit prezident Miloš Zeman.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš návrh zdůvodnil tím, že je zásadní rozdíl, zda by Sněmovna hlasovala o důvěře vládě premiéra, který je, nebo není trestně stíhaný. Podle šéfa frakce STAN Jana Farského není důvod, aby se projednávání policejní žádosti o vydání Babiše a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka protahovalo a oba aktéři kauzy se schovávali před spravedlností.

Faltýnek navrhovaný postup zpochybnil, když připomněl listopadové usnesení dolní komory, která projednávání policejní žádosti odročila do té doby, než její posuzování uzavře mandátový a imunitní výbor.

Předseda KSČM Vojtěch Filip by rozhodování sněmovny o Babišově a Faltýnkově vydání ke stíhání bez stanoviska výboru znamenalo posun k revolučnímu právu. Rovněž SPD chce vyčkat podle předsedy poslanců tohoto hnutí Radima Fialy na stanovisko výboru. "Měli bychom dodržovat zajeté procedury," přidal se předseda klubu ČSSD Jan Chvojka.

Šéf frakce ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že pro sněmovnu by bylo lepší mít před debatou o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání stanovisko výboru. Nadnesl, že poslanci by mohli dnešní schůzi k důvěře vládě přerušit. "Je to jiná cesta, stejný cíl," dodal.

Z dnešního jednání sněmovny o důvěře vládě se omluvili dvě poslankyně, Dana Balcarová (Piráti) a Jana Levová (SPD). Dopředu je takřka jisté, že Babišův kabinet důvěru dolní komory nezíská.

Tagy: Česko domácí Česká pirátská strana hlasování o důvěře hnutí Ano česká politika Starostové a nezávislí STAN Čapí hnízdo

Zdroje: ČTK