Nahráváte korupčníkům, sepsuli Piráti program vlády

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Piráti kritizují novou verzi programového prohlášení jednobarevné menšinové vlády hnutí ANO. Z dokumentu podle nich zmizely důležité formulace protikorupčních opatření, které byly v původním návrhu. Třetí nejsilnější sněmovní strana v úterý vyjádřila obavy, že se kvůli tomu nepodaří zlepšit transparentnost státu.

Ivan Bartoš se opřel do nové verze programového prohlášení

Ivan Bartoš se opřel do nové verze programového prohlášení,zdroj: Marie Stránská / MAFRA / Profimedia

"U firem čerpajících veřejné prostředky nebyl zahrnut požadavek na odkrytí vlastnické struktury. U veřejných zakázek byl doplněn jen obecný závazek k transparentnosti. Nezávislost státního zastupitelství byla doplněna, ale místo jejího posílení je uvedeno 'nové nastavení', což zní mnohoznačně. Chybí úprava nominací do dozorčích rad státních firem," uvedl v tiskovém prohlášení předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Kritizoval také skutečnost, že v programovém prohlášení nejsou jasně stanoveny podniky, kterých by se měla týkat povinnost zveřejňovat smlouvy v registru. Konkrétně Pirátům jde o ČEZ a Českou poštu, o kterých i původní návrh vládního dokumentu mluvil. Piráti už sami připravili návrh zákona, který by registr smluv novelizoval tak, aby se na oba tyto podniky vztahoval.

"Každý, kdo to s bojem proti korupci myslí vážně, přesně ví, proč je potřeba být přesný a neumožňovat relativizaci potřebných opatření. Doufám že se podobně jako s textem prohlášení, nevytratí i deklarovaná podpora hnutí ANO těchto návrhů ve sněmovně," uvedl předseda poslaneckého klub Pirátů Jakub Michálek.

Před Vánoci jednali Piráti a ANO o úpravě registru smluv, po jednání oznámili, že se na změnách prosazovaných pirátskými poslanci shodují.

Piráti nicméně už před zveřejněním programového prohlášení oznámili, že vládě na středečním hlasování důvěru nedají. O vstupu do vlády neuvažují ani v případě dalších pokusů o sestavení kabinetu, v tomto volebním období chtějí být konstruktivní opozicí.

Tagy: Česko domácí Česká pirátská strana programové prohlášení hnutí Ano česká vláda česká politika korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK