Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

PES o něco víc vycenil zuby, celosvětově už se nakazilo přes 70 milionů lidí

PES o něco víc vycenil zuby, celosvětově už se nakazilo přes 70 milionů lidí
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES v Česku stouplo o pět bodů na 69, což nadále odpovídá čtvrtému (červenému) stupni rizika. Od počátku pandemie se celosvětově prokázal koronavirus u více než 70 milionů lidí, přes 1,59 milionu z nich zemřelo.

Za zhoršením indexu PES je růst reprodukčního čísla na 1,22. Dál se také zvyšuje denní nárůst pozitivních případů, v pátek jich laboratoře odhalily 6202, což je téměř o 1500 více než před týdnem. Proti čtvrtku je nárůst vyšší asi o 300 případů. Do statistik také přibylo dalších 109 úmrtí, celkem s onemocněním covid-9 zemřelo 9450 lidí.

Skóre PES je ve čtvrtém (červeném) stupni rizika, tedy mezi 61 až 75 body, od neděle. V zemi přitom dál platí třetí (oranžový) stupeň. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale v pátek na tiskové konferenci řekl, že v pondělí navrhne vládě přechod do čtvrtého stupně. Současná opatření se tak zpřísní, pravděpodobně od druhé poloviny nebo konce příštího týdne.

Výpočet skóre PES vychází mimo jiné z hodnoty reprodukčního čísla. To udává průměrný počet dalších osob, které se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Na konci listopadu kleslo na 0,8, od té doby ale každý den mírně roste. Minulý víkend se přehouplo přes jedničku a nyní činí 1,22. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v pátek na tiskové konferenci podotkl, že pokud by reprodukční číslo narostlo na hodnoty nad 1,2, čeká nevyhnutelně eskalaci. V takovém případě by podle něj nově nakažených do konce prosince bylo asi 198 000. Zatím jich laboratoře v posledním měsíci roku potvrdily asi 52 000.

Od března laboratoře v ČR odhalily 575 422 nakažených. Aktuálně je v zemi s potvrzenou nákazou přibližně 63 000 lidí, hospitalizovaných bylo v pátek 4390 nakažených, z toho ve vážném stavu 563.

Laboratoře v pátek provedly 25 883 testů na koronavirus, čtvrtý den v řadě je pozitivních více než pětina z nich, v pátek to bylo 23,96 procenta.

Nejrozsáhlejší šíření nákazy bylo v poslední době zaznamenáno na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 519 případů covidu-19. Následuje sousední Chrudimsko se 465 případy na 100 000 obyvatel za poslední týden. Rizikový index PES je nejvyšší v Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském kraji, kde dosáhl 79 bodů, což už je nejvyšší pátý stupeň pohotovosti v protiepidemickém systému. Nejnižší je index nadále v Praze se 51 body, což odpovídá třetímu stupni.

Koronavirus se celosvětově potvrdil už u více než 70 milionů lidí

Koronavirus se od počátku pandemie celosvětově prokázal u více než 70 milionů lidí, přes 1,59 milionu z nich zemřelo. Vyplývá to ze statistik Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie covidu-19 globálně monitoruje. 

V absolutních počtech mají nejvíce nakažených Spojené státy se zhruba 328 miliony obyvatel, které registrují přes 15 milionů infikovaných. Následuje 1,4miliardová Indie s téměř deseti miliony nemocných a Brazílie, v níž žije zhruba 210 milionů obyvatel, s 6,8 miliony nakažených. Z evropských zemí mají nejvíce nakažených Francie, Británie a Itálie.

Zdroje: