Aktualizováno: Kauza Čapí hnízdo: Imunitní výbor vyslechne Babiše v lednu

Sněmovní imunitní výbor pozve premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka, vyšetřovatele a státního zástupce v případu Čapí hnízdo na jednání, které se uskuteční 9. ledna. Budou na něm moci vysvětlovat své pohledy na kauzu. Novinářům to po středeční schůzi výboru řekl předseda Stanislav Grospič (KSČM) a další členové.
Jednání se uskuteční den před tím, co bude sněmovna projednávat žádost o vyslovení důvěry Babišově jednobarevné menšinové vládě. Zatím není jasné, zda výbor už na tomto zasedání dospěje k doporučení plénu, zda má Babiše a Faltýnka ke stíhání vydat, nebo ne.
"Osobně se domnívám, že na základě rozpravy, která probíhala v mandátovém a imunitním výboru, se to nedá čekat," řekl zpravodajka výboru Kateřina Valachová (ČSSD). Grospič a ani místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO) nechtěli věc komentovat.
Vyšetřovatel Pavel Nevtípil už byl podle informací z výboru zbaven mlčenlivosti, aby mohl před jeho členy vypovídat. V případě státního zástupce Jaroslava Šarocha výbor na informaci o zbavení mlčenlivosti ještě čeká.
Výbor zopakoval požadavek na policisty, aby se jeho členové mohli seznámit se spisem případu Čapí hnízdo přímo ve sněmovně, což policie nedávno odmítla. "Debatovali jsme o tom, že budeme žádat policejní orgán, aby nám vycházel trochu více vstříc. To znamená, aby nám umožnil nastudování spisu v Poslanecké sněmovně, popřípadě aby rozšířil termín, do kdy můžeme spis studovat my na policejní stanici," uvedla Malá.
ČTĚTE TAKÉ: Babiš maká. Nerušit, nevyšetřovat!
Grospič podotkl, že členové výboru jsou si vědomi toho, že by měli policejní žádost o Babišovo Faltýnkovo vydání řešit bez odkladů a průtahů. Chtějí proto, aby mohli nahlížet do spisu také mezi Vánoci a Novým rokem a v prvním lednovém týdnu. "Také žádáme o to, zda bychom mohli nahlédnout do dozorového prověrkového spisu," dodal.
Policie obvinila před sněmovními volbami vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně manželky premiéra Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.
Sněmovna musí o vydání obou poslanců rozhodovat znovu, protože obhájili v říjnových volbách mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.
OLAF uzavřel vyšetřování
Ve středu bylo také oznámeno, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) uzavřel své vyšetřování kauzy.
"V prosinci 2017 dokončil OLAF vyšetřování možných nesrovnalostí v projektu Farma Čapí hnízdo, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj. OLAF uzavřel případ s doporučeními Evropské komisi a příslušným soudním orgánům v České republice," uvedla mluvčí úřadu Silvana Enculescuová.
Výsledky OLAF postoupil příslušným orgánům v Česku a Evropské komisi. Enculescuová dodala, že následné kroky spadají pod české orgány, úřad se proto nebude k věci nadále vyjadřovat.
Spis zatím do komise nedorazil. Mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla, že se k vyšetřování nebude nijak vyjadřovat. Ministerstvo financí tvrdí, že zatím žádné dokumenty neobdrželo.
"Čapí hnízdo neřeším, nevím o tom. Měli jsme jednání, takže jsem nečetl mediální výstupy," reagoval pak ve středu Babiš na dotaz novinářů, zda má informace o tom, že OLAF uzavřel vyšetřování. K záležitosti se blíže vyjadřovat nechtěl.