Omlouvám se, že nemám zlatý kočár, řekl Zeman čínskému prezidentovi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 3. 2016 17:25) - Aktuality autor: roj

Český prezident Miloš Zemana a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching podepsali mezinárodní smlouvu o strategické spolupráci. Podle Zemana letos dosáhnou čínské investice v Česku 95 miliard korun. Uvedl to s tím, že si přeje, aby se Česko stalo vstupní branou Číny do Evropské unie.

Čínský prezident  Si Ťin-pchingem a český prezident Miloš Zeman

Čínský prezident Si Ťin-pchingem a český prezident Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

"Jestliže jsem odhadoval, že objem čínských investic v tomto roce bude 45 miliard korun, hluboce jsem se zmýlil, je to jenom na tento rok 95 miliard korun," uvedl Zeman, který je rád, že investice směřují i opačným směrem.

Vedle automobilky Škoda, která v Číně v následujících pěti letech investuje 60 miliard korun, zmínil také investice českého leteckého průmyslu. Konkrétní obchodní smlouvy se budou podepisovat ve středu na Žofíně.

Ve svém prohlášení český prezident vedle "skvělých obchodních vztahů" vyzdvihl také osobní přátelství, které ho pojí s čínským prezidentem.

Tomu se v nadsázce omluvil za to, že nemá Bílý dům nebo funkční zlatý kočár, kterým by ho svezl Prahou. Narážel tak na návštěvy Si Ťin-pchinga ve Spojených státech a Británii.

"Závěrem bych popřál, aby slovy našeho premiéra Bohuslava Sobotky se Česká republika stala vstupní branou pro Čínskou lidovou republiku do Evropské unie, a sám bych dodal, aby byla klidným přístavem, do kterého se budou vracet po nejrůznějších bouřích čínské lodi, aby tam nalezly přátelské přijetí," poznamenal také Zeman.

Obě hlavy států v úterý na Hradě podepsaly smlouvu o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou. Ministři české vlády se svými čínskými protějšky podepsali také memoranda o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství.

Proti návštěvě čínského prezidenta protestuje v Praze několik stovek lidí. Odpůrci čínského prezidenta měli na Kampě tibetské vlajky, velký transparent s červeně pomalovanou fotografií zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tungem nebo srdce s fotografií bývalého prezidenta Václava Havla a dalajlamy. 

Tagy: Čína Česko domácí prezident Miloš Zeman česká politika česko-čínské vztahy

Zdroje: ČTK