Dnes je pátek 11. dubna 2025., Svátek má Izabela
Počasí dnes 13°C Oblačno

Aktualizováno: Reorganizace OKD má zelenou, Citibank s odvoláním neuspěla

Aktualizováno: Reorganizace OKD má zelenou, Citibank s odvoláním neuspěla
Ředitelství OKD | zdroj: Profimedia

Těžební společnost OKD, která je od předloňského května v úpadku, může začít uskutečňovat svůj reorganizační plán. Vrchní soud v Olomouci totiž odmítl odvolání Citibank proti tomuto plánu a potvrdil jeho schválení. Reorganizační plán tak nabyl právní moci. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku.

Reorganizační plán schválili věřitelé loni v srpnu a Krajský soud v Ostravě to poté potvrdil. Proti schválení plánu ještě lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to však podle mluvčí krajského soudu Lucie Olšarové nemá odkladný účinek.

Podle reorganizačního plánu mají být doly a provozní majetek firmy vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž 100 procent akcií získá za zhruba 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli.

Plán počítá s postupným útlumem dolů, už letos by například mohla skončit těžba černého uhlí v dolech Darkov a Lazy. Vzhledem k časovému skluzu při schvalování plánu ale není jasné, zda se původní harmonogram nezmění, termíny mohou ovlivnit také podmínky na trhu s uhlím. Podle dřívějších informací by z dolů Darkov a Lazy mělo odejít více než 2 tisíce lidí, nyní pracuje v OKD i s dodavatelskými firmami asi 9500 lidí.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že verdikt Vrchního soudu v Olomouci je pro společnost OKD velmi pozitivní zprávou.

"Po bezmála 22 měsících insolvence a náročných jednání má těžařská firma reálnou šanci zahájit plánovanou reorganizaci firmy, na kterou se velmi zodpovědně připravovala a kterou v srpnu loňského roku schválili i její věřitelé. Vedení společnosti OKD proto zahájí veškeré potřebné kroky směřující k úspěšné realizaci schválené reorganizace," uvedl Čelechovský.

Palička řekl, že podle odborů je rozhodnutí soudu určitě krokem velice dobrým směrem.

"Insolvence trvá už strašně moc dlouho. Jsme rádi, že ten další krok je udělaný, a zaměstnanci si to samozřejmě zaslouží," uvedl odborový předák. Ve firmě podle něj v tuto chvíli není plánované žádné propouštění, podnik funguje jako každá běžná firma. "V letošním roce budou maximálně nějaké minimální přesuny mezi šachtami a závody," dodal Palička.

Uvedl, že odbory podepsaly s vedením firmy dodatek kolektivní smlouvy týkající se výše mezd pro rok 2018.

"Jsou tady věřitelé, ale na druhou stranu je třeba i udržet lidi v OKD, takže se povedlo něco navýšit. Po delší době dostali zaměstnanci přidáno, po hodně dlouhé době. Podle výsledků hospodaření firmy zřejmě usedneme ještě ke stolu a budeme jednat o mzdách dále, ale to se bude odvíjet od výsledků, které dosáhne OKD v letošním roce," řekl Palička.

Citibank, která se spolu s mateřskou NWR proti schválení plánu odvolala, je největším neuznaným věřitelem firmy. K soudu přihlásila dvě pohledávky dohromady za více než deset miliard korun, insolvenční správce Lee Louda je ale popřel. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma.

Výběr hlavních událostí v těžební společnosti OKD v poslední době (OKD může začít uskutečňovat svůj reorganizační plán. Vrchní soud v Olomouci totiž odmítl odvolání Citibank proti tomuto plánu a potvrdil jeho schválení. Reorganizační plán tak nabyl právní moci):

2016

  • 3. května - OKD na sebe podala insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. V návrhu uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard Kč.
  • 9. května - Krajský soud v Ostravě poslal OKD do úpadku. Insolvenčním správcem jmenoval Leeho Loudu.
  • 1. června - Soud ustanovil věřitelský výbor firmy.
  • 17. července - OKD má podle soudu na uspokojení pohledávek věřitelů v celkové výši přes 17 miliard Kč majetek 6,75 miliardy Kč.
  • 10. srpna - Soud potvrdil pohledávky věřitelů OKD podle návrhu Loudy. Uznané pohledávky dosahují téměř tří miliard Kč.
  • 11. srpna - Věřitelé OKD rozhodli o tom, že firma půjde do reorganizace. OKD tak bude dál těžit a vydělávat.
  • 10. listopadu - OKD podala žalobu na NWR a jejího bývalého majitele Zdeňka Bakalu. Žádá 24,5 miliardy korun.
  • 23. listopadu - Věřitelský výbor schválil návrh, podle kterého OKD ukončí těžbu v dole Paskov 31. března 2017.

2017:

  • 20. února - Vláda neschválila návrh ministra Mládka, aby státní podnik Diamo koupilo OKD.
  • 22. března - Ministr financí Andrej Babiš řekl, že stát by případně koupil OKD řádově za desítky milionů korun.
  • 23. března - Podle ministerstva financí by státní podnik Prisko mohl za akcie OKD zaplatit zhruba 80 milionů korun.
  • 31. března - OKD ukončila těžbu v Dole Paskov.
  • 4. dubna - Ministerstva financí a průmyslu se dohodla na návrhu řešení situace OKD. Za stát by měla podat nabídku na koupi společnost Prisko, Diamo se má na převzetí také podílet. OKD uzavřelo smlouvu s Priskem o prodeji dolů 6. dubna.
  • 5. dubna - Podle portálu Euro americká firma Alcentra napsala premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi, že byla připravena zaplatit za OKD nejméně 500 milionů korun. Firmě vadí, že má OKD získat státní podnik Prisko jen za 80 milionů korun. Zváží arbitráž.
  • 12. května - Insolvenční správce Louda podal odpůrčí žalobu na dřívějšího majitele OKD New World Resources N. V. (NWR), firmy BXR Group Limited a CERCL Mining B. V. a podnikatele Zdeňka Bakalu a Petera Kadase, kterým firmy patřily. Žádá po nich, aby vrátili OKD více než 12 miliard korun, které si v letech 2011 a 2012 vyplatili jako dividendy.
  • 22. srpna - Evropská komise začala vyhodnocovat stížnost americké firmy Alcentra ze skupiny BNY Mellon týkající se jejího vyloučení z nabídky na koupi OKD. Alcentra údajně nabízela za OKD 540 milionů korun. Zástupci OKD ale dříve uvedli, že její nabídka byla nevýhodná, protože požadovala, aby závod disponoval hotovostí nejméně 886 milionů korun a také veškerou další hotovostí vygenerovanou od 1. ledna 2017.
  • 24. srpna - Věřitelé OKD schválili přijetí reorganizačního plánu firmy, který počítá s tím, že doly a provozní majetek budou vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž by 100 procent akcií měl získat za 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli.
  • 11. října - Krajský soud v Ostravě schválil reorganizační plán OKD.
  • 27. října - Proti schválení reorganizačního plánu OKD se odvolaly Citibank, jejíž více než desetimiliardové pohledávky insolvenční správce Louda neuznal, a následně 30. října i mateřská společnost NWR Holdings B. V., jež jako jediná hlasovala proti i na schůzi věřitelů, která plán schválila.
Zdroje: