Oheň, dlažební kostky, barikády. Francouzi bojovali na Champs-Élysées

GALERIE MAGAZÍN - Magazín autor: Šárka Novotná

Francouzi zažili bouřlivý víkend. Více než sto tisíc lidí v sobotu vyšlo do ulic po celé zemi a demonstrace se zvrhly do násilných protestů. Dějištěm největší bitvy byla jedna z nejznámějším ulic světa - Champs-Élysées v Paříži

U Vítězného oblouku bylo pořádně dusno...

U Vítězného oblouku bylo pořádně dusno...,zdroj: Profimedia.cz

Listopadové protesty začaly kvůli dalšímu plánovanému zvýšení ceny pohonných hmot. Francouzská vláda chce od ledna zvednout daň o 6,5 centu na litr nafty (1,68 Kč), která je nejpoužívanějším palivem v zemi, a o 2,9 centu (0,75 Kč) na litr benzínu. Cílem je, vedle zisků pro státní pokladnu, také podpořit ekologičtější alternativy dopravy, podle většiny Francouzů je to však už příliš.

Protestující vedle nespokojenosti s daňovou změnou vyjadřují i svůj odpor vůči vládě a sociální politice. Sedmnáctého listopadu demonstrovalo ve Francii přes 280 tisíc lidí, tento víkend byla účast na 1600 akcích jen kolem 106 tisíc, i tak však bylo v ulicích pořádně dusno. A to doslova, protože hořelo a policie proti násilným protestujícím použila i vodní děla a slzný plyn.

Nejbouřlivější byla v sobotu situace v Paříži. Největší protesty, jichž se v průběhu dne zúčastnilo na osm tisíc lidí, se konaly přímo na třídě Champs-Élysées. Demonstrace na této pařížské ulici však úřady nepovolily. Při střetech policie s účastníky utrpělo zranění 20 lidí, včetně čtyř policistů.

Během protestů, které se konaly 17. listopadu také v Savojsku, zemřela jedna žena, již srazilo auto, a nepřímou obětí se stal i motorkář, do něhož minulé pondělí narazila dodávka, která se pokoušela vyhnout silniční blokádě. Při nepokojích se prý dosud zranilo více než 600 lidí.

V celé Francii policie tuto sobotu zatkla na 130 protestujících, z toho 42 přímo v hlavním městě. Kromě policistů čelilo napadení v jihofrancouzských městech Toulouse a Béziers i několik novinářů.

Kdo jsou žluté vesty?

Symbolem protestů se staly žluté vesty - povinná výbava všech řidičů ve Francii. Protestující nemají žádného oficiálního lídra a formální strukturu. Vedle agresivních demonstrantů, kteří jsou podle některých spojeni s krajní pravicí, jsou v ulicích i pokojní protestující. Ministr vnitra Christopher Castaner obvinil z podpory demonstrací šéfku krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou, ta se proti tomu ale ohradila.

Minulý týden se protesty přesunuly i do zámoří. Francouzi museli poslat posily na ostrov Réunion, kde demonstrace přerostly v násilné útoky a rabování obchodů.

Tagy: Francie zahraničí pohonné hmoty terorismus a násilí francouzská politika protesty a demonstrace

Zdroje: ČTK,BBC,iRozhlas