Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Od září končí proplácení testů z pojištění, rozhodla dnes vláda

Od září končí proplácení testů z pojištění, rozhodla dnes vláda
„Pokud nedosáhneme kolektivní imunity, ani testování nám dlouhodobě nepomůže,“ řekl Vojtěch | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Od 1. září se nebudou ze zdravotního pojištění hradit preventivní testy na covid-19, které lidé potřebují například při cestování, pro návštěvu kulturních akcí či restaurací.

Rozhodla o tom dnes vláda, novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Výjimku budou mít děti do 12 let, protože pro ně zatím není dostupné očkování. Testy budou i nadále hrazeny také lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a těm, kteří už s očkováním začali, ale nemají ho dokončené. K prokázání bezinfekčnosti se totiž používá až doba po uplynutí dvou týdnů po druhé dávce nebo po první dávce v případě jednodávkové vakcíny.

Zrušení hrazení preventivních testů ministr už dříve avizoval. Lidé se podle něj mají nechat očkovat. Očkování je jedinou účinnou prevencí covidu-19. „Pokud nedosáhneme kolektivní imunity, ani testování nám dlouhodobě nepomůže,“ řekl dnes Vojtěch. Testování není prevencí, pomáhá až s odhalováním nakažených, uvedl.

Testy indikované lékařem či hygienickou stanicí budou i nadále hrazeny ze zdravotního pojištění.

Proti rozhodnutí zrušit hrazení preventivních testů se už v minulých dnech vyslovili zástupci kultury, cestovního ruchu či provozovatelé bazénů. Podle zástupců divadel to poškodí kulturní aktivity. Lidé, kteří si platí vstupenky, nebudou podle nich v žádném případě ochotní hradit si ještě testy. Podle České unie cestovního ruchu utrpí turismus i návazné služby. Asociace bazénů a saun ČR odhaduje, že bez možnosti podstoupit preventivní test na koronavirus na náklady zdravotní pojišťovny klesne zájem o služby o 40 až 60 procent.

Podle Vojtěcha se zatím nic nemění na tom, při kterých příležitostech se prokazování bezinfekčnosti po lidech požaduje. Kromě očkování a testu mohou bezinfekčnost doložit také dokladem o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Připomněl, že při cestování ale požadavky na doložení bezinfekčnosti stanovuje stát, do kterého lidé cestují.

Vojtěch na dotaz řekl, že vláda dnes nejednala o možnosti část vakcín darovat či prodat jiným zemím. Lídři členských států EU se na květnovém jednání Evropské rady shodli na tom, že darují třetím zemím společně 100 milionů dávek vakcíny. Podle tohoto závazku ČR do konce roku věnuje asi 2,39 milionu vakcín. Podle Vojtěcha se s ministerstvem financí řeší i možnost prodeje části vakcín. Vojtěch by chtěl, aby byl materiál příští týden na vládě schválen.

Zdroje: