Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Podle expertů jsme blízko kolektivní imunitě

Podle expertů jsme blízko kolektivní imunitě
Fronty na očkování na Chodově | zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Kolektivní imunitu má Česká republika podle biochemika Zdeňka Hostomského „na dosah ruky“. Stoupá počet očkovaných, zároveň mnoho zejména mladých lidí covid-19 prodělalo. Avizované ukončení úhrad testů na koronavirus z veřejného zdravotního pojištění Hostomský považuje za racionální, nikoli kontroverzní rozhodnutí. Ani imunolog z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václav Hořejší to nepovažuje za porušení základních lidských práv.

Hostomský a Hořejší to dnes řekli v diskusi na CNN Prima News. Onemocnění covid-19 podle Hořejšího v ČR prodělalo podle oficiálních údajů kolem 1,7 milionu lidí a více než čtyři miliony obyvatel je očkovaných. To by bylo pro kolektivní imunitu podle něj stále nízké číslo, ale dá se předpokládat, že s koronavirem se setkalo mnohem více lidí. Pokud by to byla pravda, dramatický nárůst počtu nakažených už by nemusel nastat. Očkování považuje za nejspolehlivější způsob k dosažení kolektivní imunity. Vzhledem k tomu, že momentálně musí všichni čelit nakažlivější variantě delta a očkování je účinné zhruba na 90 procent, lidé by měli očkování brát nejen tak, že chrání sebe, ale že udělají něco i pro druhé. Tvrdé jádro tzv. odpíračů očkování je podle něj malé.

Největší nebezpečí Hořejší vidí v tom, že nejméně půl milionu lidí nad 65 let, kteří patří do rizikové skupiny, ještě není očkováno. Proto je nutné ještě mnohá opatření dodržovat. Pokud by se koronavirus mezi tyto obyvatele rozšířil, mohli by umírat. Podle Hostomského se navíc potvrdilo, že u seniorů jsou vakcíny zvlášť účinné. Neočkovaných lidí starších 65 let je podle něj kolem 200 000 až 300 000.

Konec proplácení testů na koronavirus z veřejného zdravotního pojištění, které by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohlo nastat od 1. září, je podle Hostomského mechanismem, který by mohl přimět lidi k očkování. „Myslím, že je to legitimní přístup,“ řekl. Očkování by přesto podle něj mělo být dobrovolné a stát by k němu neměl občany nutit.

V dnešní společnosti jsou lidé podle Hořejšího často ve svých svobodách omezování, mnohdy stojí i jedna svoboda proti druhé. Za omezování osobní svobody by bylo možné podle něj považovat například používání bezpečnostních pásů v autě, protože člověk, která je nepoužije neohrožuje nikoho dalšího. Pokud se tedy někdo nechce nechat očkovat, má možnost služeb využívat s negativním testem, ale bude ho to něco stát, dodal.

V sobotu přibylo nejvíc případů covidu za víkendový den od konce května

Za sobotu přibylo v České republice 195 potvrzených případů covidu. To je o 38 více než před týdnem a nejvyšší nárůst o víkendovém dni od konce května.

Reprodukční číslo určující kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný se přesto k dnešku snížilo z 1,18 na 1,11. Nad zlomovou hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, v sobotu oproti pátku klesl z 30 na 29. Ve vážném stavu nadále zůstává šest pacientů s koronavirem

V uplynulých sedmi dnech připadá v zemi na 100 000 obyvatel zhruba 15 nově nakažených. Nejhorší situace je v Praze, kde za poslední týden odhalily testy téměř 43 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel. Mezi okresy je situace nejhorší na Plzeňsku. Okres Plzeň-sever vykazuje přes 54 nových případů na 100 000 obyvatel na sedm dní a v Plzni je to téměř 49. Laboratoře v sobotu zpracovaly 79 000 testů na přítomnost nového koronaviru.

Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 1 671 027 lidí. Od začátku července přibylo do statistik zatím šest případů úmrtí nakažených. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v celé republice s covidem 30 338 lidí.

Zdravotníci tuto sobotu aplikovali 30 338 dávek vakcíny proti koronaviru, obdobný počet jako před týdnem. Celkový počet podaných dávek v zemi se blíží 9,5 milionu. Dokončené očkování má 4 209 734 lidí. 

Zdroje: