Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Obraťte si na hlavu kýbl ledové vody. Je to IN

Obraťte si na hlavu kýbl ledové vody. Je to IN
Šílené Výzvy s kýblem ledové vody se už zúčastnila i Petra Kvitová (úplně vpravo) | zdroj: Profimedia

Amerika se baví novým internetovým trendem, takzvanou Ice bucket challenge, chcete-li Výzvou s kýblem ledové vody. Z původního nápadu na zviditelnění charity se stala spíše exhibicionistická fraška bohatých a slavných.

Všichni máme v blahé paměti loňský internetový trend s pitím piva na ex. Mnohým přišel trapný, ale účastnil se ho až podezřele velký počet uživatelů Facebooku. Systém kýblu ledové vody je podobný. Když se před kamerou řádně nezlijete, měli byste neziskovce, která pomáhá pacientům s Lou Gehrigovou chorobou, zaplatit "pokutu" ve výši 100 dolarů.

V případě splnění výzvy můžete nominovat tři kamarády, kteří jsou do 24 hodin povinni podstoupit stejnou zkoušku. I v případě, že výzvu splníte, se očekává, že na charitu přispějete alespoň 10 dolarů. To už ale nikdo nekontroluje a zdá se, že určitá skupina lidí hru využívá spíše jako sebepropagaci

List účastníků soutěže je nezvykle pestrý a člověka až překvapí, co všechno jsou schopni udělat milionáři pro to, aby nemuseli přispět 100 dolarů na dobrou věc. Kromě guvernéra a možného prezidentského kandidáta z New Jersey Chrise Christieho se polili třeba Mark Zuckerberg nebo Lady Gaga.

Podstoupit výzvu může každý, fascinující ale je, že tato poměrně primitivní zábava zlidověla právě mezi mediálně známými osobnostmi. Mainstreamová Amerika buď nemá 10 dolarů, nebo se rozhodla zachovat si alespoň trochu důstojnosti.

Třeba prezident Barack Obama, kterého vyzval klan Kennedyů (konkrétně vdova po Robertu F. Kennedym Ethel), raději obětoval stodolarovku. I když v případě šéfa Bílého domu je to škoda, mohl totiž vyzvat ruského kolegu Vladimira Putina.

zdroj: YouTube

Trochu zodpovědněji k věci přistoupil Bill Gates, který hru využil k propagaci boje s Lou Gehrigovou chorobou. Jde ale spíše o výjimku a internet se tak dál baví exhibicionismem bohatých a slavných. Nutno poznamenat, že část průměrných Američanů se nakonec přece jen rozhodla hry zúčastnit. Asi si též chtěla vyzkoušet roli celebrit, což je celkem lidské.

Nakolik je toto divadlo vkusné, necháme na vašem posouzení. Pravdou však zůstává, že i z dobrého úmyslu se může stát hloupá fraška. Jak dlouho si to Američané nechají líbit, je čistě a jenom na nich.

Na celé věci je nejhorší, že začátkem týdne dorazila i do české kotliny a samozřejmě se jí chytly vyhaslé tuzemské pseudocelebrity a hvězdičky. Cirkusová estráda frustrovanců, kteří se chtějí vyrovnat svým západním protějškům a sotva o podstatě hry vědí něco víc, bude nejspíše chvíli bavit i malý český rybníček. 

zdroj: YouTube

Zdroje:
Vlastní