NÚKIB: V souvislosti se situací na Ukrajině hrozí kyberšpionáže a kyberútoky
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v souvislosti se situací na Ukrajině opětovně varoval před zvýšeným rizikem kyberšpionáže a kyberútoků.
Hrozbu z hlediska pravděpodobnosti hodnotí na úrovni kritická, podle úřadu je tedy velmi pravděpodobná až téměř jistá. V souvislosti s hrozbou úřad doporučuje provedení série úkonů, které popsal. Varování dnes kyberúřad zveřejnil na úřední desce. Úřad na zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků v souvislosti se situací na Ukrajině upozorňoval už na konci ledna.
NÚKIB nabádá organizace řídící se zákonem o kybernetické bezpečnosti i další tuzemské organizace, především média, k ostražitosti proti nejčastěji používaným technikám útoků a k provedení aktualizace informačních systémů, aby nedocházelo ke zneužití známých zranitelností.
„K vydání tohoto varování přistupujeme z preventivních důvodů, protože hrozba vzhledem k aktuální situaci stoupla nad běžnou úroveň. Základem pro vydání jsou naše vlastní zjištění a poznatky z činnosti našich partnerů. Informace, které máme k dispozici, vedou k důvodné obavě z reálné hrozby kyberšpionáže a kybernetických útoků na významné cíle v České republice, především na strategické instituce veřejné správy, prvky kritické informační infrastruktury, informační systémy základních služeb či média,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel NÚKIB Karel Řehka.
NÚKIB v souvislosti se vzrůstajícím napětím na Ukrajině už dříve zveřejnil dvojici doporučení k zabezpečení tuzemských systémů. Vydané varování na tato doporučení navazuje. Varováním se správci a provozovatelé systémů regulovaných zákonem o kybernetické bezpečnosti musí zabývat, musí zohlednit popsané hrozby a přijmout adekvátní opatření. NÚKIB zohlednění varování a zavedení adekvátních opatření doporučuje i organizacím, které nespadají pod zákon o kybernetické bezpečnosti.
NÚKIB dnes upozornil i na nový destruktivní malware typu wiper, který byl detekován na Ukrajině. Způsobuje mazání dat včetně části systému. Podle úřadu nelze vyloučit, že by se cílem útoků mohly stát i české instituce. Úřad o tom dnes informoval na webu. Výskyt škodlivého počítačového programu na Ukrajině identifikovala společnost Eset.
Kybernetická bezpečnost
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) rozšíří dlouhodobý monitoring nejznámějších kybernetických zranitelností na další státní instituce. Vyplývá to z tiskové zprávy úřadu vlády o závěrech mimořádného jednání kabinetu. Zároveň podle ní dostal NÚKIB za úkol vytvořit podmínky pro budování bezpečné a efektivní komunikační platformy, která propojí státní správu a kritickou infrastrukturu.
Vláda dnes také přijala prohlášení, v němž se vymezila proti hybridnímu působení proti zájmům České republiky v souvislosti s ruským útokem proti Ukrajině. Deklarovala v něm podle Strakovy akademie mimo jiné, že v aktuální situaci nehodlá šíření dezinformací proti zájmům České republiky a partnerů v NATO a EU tolerovat.
Podle premiéra Petra Fialy vláda odsoudila aktuální útoky proti zájmům ČR a vyzvala všechny relevantní subjekty, aby přijaly opatření, která povedou k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatel směrem k ospravedlnění a schvalování ruské vojenské agrese. „Udělali jsme kroky k tomu, abychom oslabili hybridní působení a dezinformační kampaň, které jsme vystaveni,“ uvedl Fiala.
Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC dnes zablokovalo osm dezinformačních webů. Uvedlo, že tak učinilo po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády. Stránky podle něj v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu ohrožovaly českou národní bezpečnost. Provozovatelé mají podle sdružení právo se proti kroku bránit soudní cestou. Představitelé vlády odmítli záležitost na tiskové konferenci komentovat.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,100 | 25,180 |
USD | 24,010 | 24,130 |