Noční přejídání v živém přenosu: Proč se na to dívají tisíce lidí?
4. 11. 2015 – 15:49 | Magazín | art

Tisíce osamělých diváků si večer co večer zapínají online přenos kulinářských orgií, které pořádá mladá, drobná dívka. Během několika hodin do sebe nacpe takové množství jídla, který by vystačil pro celou rodinu. A početná komunita jejich fanoušků nezadržitelně roste. Proč se lidé dívají na to, jak se přejídá někdo jiný?
Bývalá kulturistka vystupující pod profesionálním jménem BJ Fitness Fairy je jednou z těch, kdo se přihlásili na webovou stránku Afreeca TV, která jim umožňuje spojit se s online komunitou dychtící sledovat jejich noční přejídání.
Tato štíhlá mladá žena tráví každou noc několik hodin před webovou kamerou, zatímco na jedno posezení skonzumuje tolik jídla, které by stačilo pro tříčlennou domácnost. "Fanoušci jedí v duchu se mnou, zprostředkovávám jim ten zážitek, zatímco do sebe cpu tři celé pizzy a tři smažená kuřata."
Za vysílání svého přejídání může BJ Fitness Fairy vydělat v přepočtu až 4000 dolarů týdně (asi 95,5 tosíce korun). Ale podle odborníků tento trend známý pod označením 'mukbang' není určený primárně jen k vydělávání peněz - může být příznakem všeobecně rozšířené osamělosti.
Nadšenec pro mukbang, který se k serveru přihlašuje jako Champ Yang, řekl, že ekonomický pokles a zvýšení nezaměstnanosti se postaraly o to, že mnoho mladých Jihokorejců žije, vaří a stravuje se o samotě. Online jídlo je pro tyto jedince možností, jak zažít tradičnější a společenštější setkání u jídla.
"V osamělých domácnostech musí vařit jen sami pro sebe, a tak se cítí příliš sami," vysvětluje Champ. "Když se dívají na mukbang, je jim příjemně. Jídlo je způsobem úniku z opravdového života. To jídlo je pro nás lékem."
BJ Fitness Fairy cvičí zhruba pět hodin denně, aby si uchovala štíhlou postavu, což se jí zatím daří. Řada lékařů ale před konzumací nepřiměřeného objemu jídla varuje.
Přejídání způsobuje celou škálu zdravotních komplikací včetně obezity, cukrovky a srdečních chorob. Gabie Kooková, finalistka jihokorejské verze televizní soutěže MasterChef souhlasí, že mukbang - složenina z korejských slov jíst a vysílat - je pro jedlíky "krajně nezdravý" trend.
Ovšem pro ty, kdo se na něj dívají, podle ní může mít pozitivní dopad. "Pokud jde o diváky, duševně je uspokojuje a zanechává je psychicky plné. Někteří tvrdí, že jim to pomáhá dodržovat dietu," říká Kooková.
BJ Fitness Fairy k tomu dodává, že nijak nepodporuje lidi, aby žili nezdravě - a její fanoušci to podle ní také tak vnímají. Svými nahrávkami jim jen umožňuje prožít si zprostředkovaně svou gastronomickou fantazii. "V Jižní Koreji nám velmi záleží na vzhledu," říká. "Ženy chtějí zůstat štíhlé."
Kvůli značnému množství kalorií, které během jedné večeře spořádá, musí BJ Fitness Fairy značně omezit příjem jídla po zbytek dne. Mimo kameru tato drobná dívka jí jen jedno jídlo - a to se skládá z ovoce a proteinového koktejlu.
zdroj: YouTube