Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Nobelovku za literaturu získala Louise Glücková

Nobelovku za literaturu získala Louise Glücková
Během vyhlášení Nobelovy ceny za literaturu ve Stockholmu byla k vidění díla laureátky Louise Glückové | zdroj: www.nobelprize.org

Nobelovu cenu za literaturu za letošní rok udělila Švédská akademie americké básnířce a esejistce Louise Glückové.

Švédská akademie autorku ocenila za její "nezaměnitelný poetický hlas, který svou prostou krásou mění existenci jedince v existenci univerzální". 

Sedmasedmdesátiletá Glücková patří mezi nejvýznamnější současné americké básníky. V roce 1968 vydala svou první sbírku Firstborn, V roce 1993 získala Pulitzerovu cenu za sbírku Divoký kosatec a je držitelkou řady dalších prestižních ocenění. V letech 2003–2004 vykonávala z pověření Knihovny Kongresu funkci tzv. Poet Laureate, tedy jakési oficiální básnířky USA. Vedle Divokého kosatce vyšla v češtině i sbírka Noc věrnosti a ctnosti.

7kf0v9FA Americká básnířka Louise Glücková | zdroj: www.nobelprize.org

Rodačka z New Yorku má maďarsko-židovské kořeny. Kromě psaní je také pedagožkou, v současnosti vyučuje angličtinu na univerzitě v Yale. Její tvorba je vnímána jako autobiografická. Inspiruje se osobními prožitky a tužbami, ale zároveň vychází z mytologie, historie nebo přírody. Porota ocenila autorčinu potřebu neustále pátrat po pravdě a čistotě.

Cena neměla tentokrát jasného favorita, hovořilo se o kanadské básnířce Anne Carsonové, francouzském romanopisci Michelu Houellebecqovi, kanadské spisovatelce Margaret Atwoodové, keňském autorovi Ngugi wa Thiong'ovi či japonském prozaikovi Harukim Murakamiovi. 

Pět z posledních šesti Nobelových cen za literaturu získala Evropa, USA naposledy v roce 2016 (Bob Dylan), africký spisovatel byl naposledy oceněn v roce 2003. V roce 2018 nebyla cena za literaturu udělena kvůli sexuálnímu skandálu na Švédské akademii, loni pak byli současně oceněni rakouský dramatik Peter Handke (za rok 2019) a polská spisovatelka Olga Tokarczuková (dodatečně za rok 2018).

S oceněním se letos pojí odměna deset milionů švédských korun (25,9 milionu Kč), což je o milion švédských korun více než loni. Tradiční předání Nobelových cen 10. prosince se letos kvůli koronaviru bude konat bez osobní účasti laureátů.

Zdroje:
nobelprize.org, ČT24