Neprchejte do IS, je to sekta, varuje dívky Francouzska, která žila s radikály

MAGAZÍN - Magazín autor: art

Jedenadvacetiletá francouzská studentka toužila odejít do zbožné země. Ideální se zdál být chalífát založený Islámským státem v Sýrii a Iráku. Za islamisty, kteří ji naverbovali přes internet, utekla, ale velmi rychle vystřízlivěla. Nakonec se jí podařilo uniknout. Svůj pohnutý příběh vyprávěla agentuře AFP, aby varovala ostatní mladé dívky, které si IS idealizují. 

Dvaadvacetiletá dívka promluvila o svém útěku k IS, aby varovala ostatní. Na snímku je vyfocena v Ankaře

Dvaadvacetiletá dívka promluvila o svém útěku k IS, aby varovala ostatní. Na snímku je vyfocena v Ankaře,zdroj: Profimedia.cz

Žena, kterou si agentura pojmenovala jako Nadiu, prožila tři měsíce v syrském městě Rakka, kde má IS hlavní stan. Prvního června ji turecká policie zadržela na hranici, když prchala ze Sýrie. Pak čekala v záchytném táboře v Gaziantepu na vydání do Francie. Turecké úřady souhlasily, aby podala svědectví o životě s IS.

"Mluvím, abych otevřela oči dívkám, které tam odcházejí v domnění, že Západ je proti muslimům a že IS, to je chalífát. Není to chalífát, je to sekta," řekla Nadia. Měla na sobě dlouhou sukni a vlasy zakryté šátkem. Popsala svou cestu k radikálům prostřednictvím sociálních sítí a postupnou radikalizaci, která ji přiměla k cestě do válčící Sýrie.

"Bylo to tak trochu vymývání mozku. Říkají 'žiješ v zemi, kde není islám, kde ho zakazují. Jestli umřeš, půjdeš do pekla'. Člověka to rychle zastraší, pak se uzavře a je na to sám. Nakonec si řekne tak dobře, odjedu, pojedu do země, kde platí boží zákon," popsala své rozhodování Nadia. Muž, který ji získal, jí poslal šek na 1800 eur (49 tisíc korun). Nadia odjela do Ženevy a tam si koupila letenku do Istanbulu.

Na letišti čekali dva muži, kteří ji doprovodili do Şanliurfy na jihu Turecka. "Další den jsme překonali 50 kilometrů autem, pak jsme 20 minut šli pěšky, přeskočili dráty a tam na nás čekali a odvezli do (syrského) Tall Abjadu," řekla Francouzka. Do Rakky vzdálené 100 kilometrů od hranice dorazila 7. března.

Zavedli ji do domu, kde bylo několik desítek jiných žen. "Všem odebrali doklady i mobilní telefony. Řekli mi, že pokud chci z toho domu vyjít ven, musím se provdat. Platil tam zákaz volat rodičům a používat internet. Řekli, že je to kvůli naší bezpečnosti," pokračovala Nadia.

Po čtrnácti dnech souhlasila, že se provdá za toho, kdo ji pro IS získal, protože jeho rodným jazykem byla francouzština. Zůstala s ním ale jenom den a pak manželství zrušila. Její bývalý manžel ji seznámil se dvěma Francouzkami, k nimž se přestěhovala. Jenomže pak ji radikálové začali podezírat, že pracuje pro francouzskou policii, a uvěznili ji. "Každý den mi hrozili, že zemřu a že mne zabijí," tvrdila.

Opakovala jim, že v Rakce panují nespravedlnosti a že podle ní to není islám. "Tam není korán, ale jenom zbraně. Ženy tam přicházejí jenom, aby zajistily pohodlí bojovníka," řekla Nadia.

Podařilo se jí dozorce přesvědčit o své nevině a oni se rozhodli pomoci jí dostat se domů. Jeden muž ji odvezl autem k hranici, vrátil jí doklady a pomohl přejít do Turecka. "Vrátíš se do Francie, ale budeš držet pusu a zapomeneš na všechno," pohrozil jí.

Tady ale podle AFP začínají problémy, protože odborníci prý považují takový únik za málo pravděpodobný. Málokomu, koho IS jednou získal, je povoleno odejít a zejména ne ženám. Nadiu v Şanliurfě rychle zatkli Turci na základě informací, které měli od francouzské rozvědky.

Žena byla v úterý poslána do Francie, kde ji umístili do vazby. Nadia měla sice z vězení strach, ale rozhodla se vydat svědectví o podvodu radikálů. "Většina lidí naverbovaných IS jsou konvertité. Korán znají málo a jejich motivem je spíš nenávist než válka," tvrdí Nadia.

Odvety IS se prý nebojí a doufá, že její případ pomůže odradit ostatní od úvah odejít do chalífátu. "Mnoho lidí prochází internet a potřebují, aby je někdo rozhýbal. Teď se zdokonalím ve své víře a budu řádně žít. Tak jako všechny dívky ve Francii," řekla Nadia.

Tagy: zahraničí extremismus víra a náboženství boje s Islámským státem Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK