IS prodává zajatkyně levněji než krabičku cigaret

- Magazín autor: pal

Členové Islámského státu (IS) prodávají na trhu zajaté ženy za méně, než kolik stojí krabička cigaret. S ženami se potom zachází jako s majetkem. Islamisté také ženy využívají k lákání nových mladých bojovníků do svých řad. Islamisté už ovládají velké kusy území a kde vládnou, tam zavádějí přísná pravidla, jejichž porušení trestají zbičováním. Uvádí to Zainab Banguraová, zmocněnkyně OSN pro sexuální násilí. 

IS si žen cení asi jako krabičky cigaret. Ilustrační snímek

IS si žen cení asi jako krabičky cigaret. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Banguraová, která obě země v uplynulých měsících navštívila, už dříve řekla, že s ženami zajatými islamisty se zachází "jako s dobytkem". Zajatkyně se musejí svlékat donaha a jsou posílány do oblastí pod kontrolou IS. "A právě tak (IS) láká mladé muže. Máme pro tebe ženy, už čekají. Máme panny, které si můžete vzít," upozornila v pondělí Banguraová.

Záběry z iráckého Mosulu, které potají natočil zpravodaj BBC a které byly v úterý zveřejněny, též ukazují, že ženy se na územích ovládaných islamistickými milicemi musejí podrobit přísným pravidlům.

IS si vyžaduje poslušnost násilím

"Slyšeli jsme o mužích, kteří byli zbičováni, protože si jejich ženy nevzaly rukavice. Rodičům jedné ženy bylo zakázáno řídit auto. Ti, kdo se vzbouří, jsou biti a ponižováni," říká žena jménem Hanaa. Ženy v Mosulu se podle ní musejí oblékat do černého "od hlavy až k patě". To představuje pro chudší rodiny, které mají třeba pět dcer, finanční problém.

Jednou prý Hanaa poprosila manžela, aby ji vzal ven. Bylo to poprvé od doby, kdy IS dobyl Mosul. Do oblíbené restaurace, kam chodili během zásnub, došla celá zahalená, ale jakmile byli uvnitř, manžel jí řekl, že už si může odhalit obličej, že v dosahu nikdo od IS není. "Ale hned přišel majitel podniku a prosil mého manžela, aby mi řekl, ať se zahalím. Bojovníci IS totiž podnikali neohlášené inspekce, a manžel by mohl být zbičován, pokud by mne takto zahlédli".

Potají natočený film ukazuje hrůzy teroru IS

Klip zpravodaje BBC ukazuje ničení svatyň i mešit, ve kterých byly hroby, což je podle IS neislámské. IS též argumentuje tím, že zničené mešity byly sídlem odpadlíků, a ne místem praktikování víry. Obyvatelé Mosulu mluví o krutých trestech pro toho, kdo nesouhlasí s radikální interpretací islámského práva. Život obyvatel města se změnil k nepoznání, je nedostatek pohonných hmot, město je špinavé, neboť popeláři přestali odvážet odpadky, výstavba se zastavila a školy jsou většinou zavřené.

Islámský stát v posledních týdnech dobyl další území v Sýrii i Iráku. Americký prezident Barack Obama na summitu G7 v Bavorsku přiznal, že Spojené státy a jejich spojenci dosud nemají kompletní strategii výcviku irácké armády. Američané se zhruba před rokem začali do Iráku vracet, aby pomáhali tamním bezpečnostním silám v boji proti IS. V oblastech, kde s výcvikem pomáhali vojáci USA, bylo podle Obamy dosaženo "významného pokroku". Jednotky, které nemají mezinárodní pomoc, jsou podle něj ale špatně vybavené a mají slabou bojovou morálku.

 

 

Tagy: zahraničí Irák islamismus boje s Islámským státem Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK