Moskva prý rezignuje na masivní odchody Rusů k IS

- Aktuality autor: pal

Rusko se v poslední době potýká s odchodem tisíců ruských občanů do řad Islámského státu a jejich zapojováním do konfliktu na východě Ukrajiny. Moskva tvrdí, že tomu nemůže nijak zabránit. Šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev připustil, že na straně IS už bojuje přes tisíc občanů Ruska. 

Nikolaj Patrušev přiznává, že v řadách IS působí přes tisíc Rusů

Nikolaj Patrušev přiznává, že v řadách IS působí přes tisíc Rusů,zdroj: Profimedia.cz

"Myslím, že je jich tam víc než tisíc," řekl Patrušev na dotaz, kolik ruských občanů bojuje na straně teroristů z IS. "Jsou tam tisíce lidí i z jiných států, ze Střední Asie, západní Evropy i USA. V této chvíli nevidím žádnou možnost, jak příliv ruských dobrovolníků zastavit," řekl šéf Bezpečnostní rady, hlavního poradního orgánu ruského prezidenta v otázkách branné a bezpečnostní politiky.

Střet s Islámským státem je podle Patruševa důsledkem dvojích standardů USA. Washington prý podporuje teroristy tam, kde bojují se syrským režimem prezidenta Bašára Asada. "A zároveň je bombardují. Dokud s těmito hrami neskoncují, bude to všechno pokračovat," řekl Patrušev.

Rusové odcházejí bojovat i na donbaské bojiště

Stejný scénář se podle něj odehrával v 80. letech v Afghánistánu v době sovětské invaze. "Američané zorganizovali hnutí Taliban, z něhož vyrostla Al-Káida, s níž americké a jiné západní tajné služby udržovaly kontakt," zdůraznil.

Rusko podle Patruševa nemá ani nástroje k tomu, aby zastavilo odchody ruských dobrovolníků na donbaské bojiště. "Nikoho k tomu nevyzýváme ani nepovzbuzujeme, reálně tomu zabránit ale není možné. Vždyť dva miliony uprchlíků nepřijely z Ukrajiny do Ruska jen tak, mají u nás přátele a příbuzné. Vyprávějí jim o zvěrstvech, která se tam dějí, a dál už pracují emoce: lidé tam odjíždějí a zapojují se (do bojů)," konstatoval ruský politik.

 

 

Tagy: Rusko zahraničí boje na východě Ukrajiny boje s Islámským státem Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK