Za IS bude do konce roku bojovat 10 tisíc Evropanů, varuje Francie

- Aktuality autor: art

Počet Evropanů v řadách bojovníků Islámského státu (IS) dosáhne do konce roku až 10 tisíc, varuje francouzský premiér Manuel Valls. V současné době za IS bojuje zhruba tři tisíce občanů unijních států. 

Trojice mladých Britek, o které se předpokládá, že prchla z domu, aby se připojila k IS

Trojice mladých Britek, o které se předpokládá, že prchla z domu, aby se připojila k IS,zdroj: Profimedia.cz

V Iráku a Sýrii bojuje za IS podle šéfa francouzské vlády v současné době tři tisíce Evropanů. "Do léta by jich tam mohlo být pět tisíc a do konce roku 10 tisíc. Uvědomujete si, jaká je to hrozba? Zemřelo tam téměř 90 Francouzů se zbraní v ruce a s úmyslem bojovat proti našim hodnotám," prohlásil Valls.

Francouzi odhadují, že za IS uteklo, přemýšlí o tom, popřípadě se již vrátilo 1400 spoluobčanů. V porovnání s předchozím rokem je to dvojnásobek.

Obavy s Francií sdílí i Británie. Podle časopisu The Sunday Telegraph do problematické oblasti 700 Britů a zhruba polovina z nich se už vrátila zpátky do vlasti. Dosud se přitom mluvilo o 500 Britech v IS a zhruba polovině z nich, která se už vrátila domů.

Britský list se odvolává na oficiální dokument, ze kterého vyplývá, že britská tajná služba považuje za nebezpečné sedm stovek Britů, kteří se připojili k islamistům.

Británie kvůli tomu připravuje nová pravidla pro získání občanství. Uchazeči by nově museli prokázat, že sdílejí „britské hotnoty“ a domluví se anglicky. 

Tagy: Francie Velká Británie Evropská unie extremismus Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK