Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

Německo vyřadilo ČR ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru

Německo vyřadilo ČR ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru
Na seznamu, který prakticky znemožnil cestování mezi Německem a Českem, byla republika od 14. února | zdroj: Profimedia

Německo s účinností od neděle 28. března vyřazuje Českou republiku, Slovensko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje. Na seznamu, který prakticky znemožnil cestování mezi Německem a Českem, byla republika od 14. února. Nyní bude Německo nahlížet na Česko jako na oblast s vysokou mírou infekce.

„Přinese to úlevu jak pro tranzit, tak pro dopravce a nejspíše i pendlery, pokud Sasko a Bavorsko uplatní možnost rozšířit oblast výjimek z karantény,“ sdělil ČTK o změnách v německém hodnocení český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Víc možností pro přeshraniční dopravu

Sasko s Bavorskem nyní umožňují dojíždět za prací těm pendlerům, kteří jsou považováni za nezbytné. Týká se to především zdravotníků, energetiků či pracovníků v telekomunikačním sektoru. Sasko přistupuje k přeshraničním pracovníkům volněji a vstup umožňuje všem, které zaměstnavatel označí za nepostradatelné. I tak ale konečný souhlas dávají okresní úřady.

Velkou změnou pro cesty do Německa bude možnost zkrátit desetidenní karanténu po pěti dnech dalším negativním testem. Sasko s Bavorskem pro oblasti s mutacemi vyžadují dvoutýdenní izolaci, kterou není možné testem zkrátit. Nadále platí, že pro vstup do Německa bude nezbytný negativní test. Kafka zdůraznil, že turistické návštěvy nadále nepřipadají v úvahu, pohraniční režim ale bude mírnější.

Nové hodnocení Česka otevírá více možností pro přeshraniční dopravu. Německé karanténní nařízení zakazuje leteckým, autobusovým i železničním dopravcům až na výjimky přepravu cestujících z oblastí s mutacemi. Zákaz se nevztahuje na německé občany a cizince, kteří v Německu žijí. Toto omezení již od neděle nebude pro cesty z Česka platit.

Německo spolu se zařazením Česka a Tyrolska mezi oblasti s mutacemi obnovilo na společné hranici stále kontroly, což učinilo na výslovnou žádost Saska a Bavorska. Osud kontrol, které platí prozatím do 31. března, je nejasný. Očekává se ale, že přinejmenším na pomezí s Tyrolskem bude stálá ostraha ještě tento měsíc ukončena.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer uvedl, že kontroly, kterými Německo vymáhá karanténní opatření, jsou podmíněné epidemickou situací v daných zemích. Seehofer k tomu před týdnem uvedl, že kvůli extrémně vysokým infekčním číslům v Česku k uvolnění režimu na společných hranicích nevidí zatím žádný prostor.

Zdroje: