Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

EMA nedoporučila ivermektin při léčbě a prevenci covidu

EMA nedoporučila ivermektin při léčbě a prevenci covidu
EMA uvedla, že na základě posudku dosavadních studií nedoporučuje ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19 | zdroj: Profimedia

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat preparát proti parazitům ivermektin.

Stanovisko agentura vydala na základě posudku dosavadních studií. Účinek léku je nadále možné zkoumat při řádných klinických testech, informovala agentura na svých webových stránkách.

Podobná stanoviska již dříve vydali i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a výrobce ivermektinu Merck. Podle této americké firmy analýza dostupných dat nedoložila bezpečnost a účinnost léku při onemocnění covid-19.

„Ačkoli je ivermektin obecně dobře snášen v dávkách schválených pro jiná onemocnění, vedlejší účinky se mohou zvýšit s mnohem většími dávkami, které by byly potřebné k získání takové koncentrace ivermektinu v plicích, jež by byla účinná (proti kronaviru),“ argumentuje v prohlášení EMA.

Ivermektin je v rámci EU ve formě tablet schválený při léčbě některých parazitárních onemocnění, jako mast jej lze využít u kožních onemocnění. Je také součástí veterinárních léků proti parazitům. EMA připomněla, že pro léčbu covidu-19 lék schválený není a že k jeho posouzení neobdržela žádnou žádost.

Ivermektin v Česku

Ministerstvo zdravotnictví nezměnilo stanovisko k léku ivermektin, který tento měsíc povolilo k experimentální léčbě covidu-19. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Reagovala tak na dnešní vyjádření Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), která ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19 nedoporučila. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který pro rozhodnutí ministerstva vypracoval dvě stanoviska, dnes zopakoval, že pro použití ivermektinu při léčbě covidu-19 není dostatečné množství dat. Pokud lékař lék předepíše, měl by k tomu přihlížet. Ústav to uvedl na svém webu.

Ministerstvo umožnilo 12. března podávat pacientům s covidem-19 lék ivermektin podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba se ale vyžaduje informovaný souhlas pacienta. Úřad už tehdy upozornil, že se jedná o léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, a nelze ji proto považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním covid-19. „Na stanovisku ministerstva zdravotnictví k léčivému přípravku ivermektin se nic nemění,“ napsala dnes ČTK Peterová.

Lékový ústav prověřuje několik případů nepovoleného prodeje léku na internetu.

SÚKL dnes uvedl, že při předepisování ivermektinu musí být přihlédnuto k tomu, že neexistuje dostatek dat o jeho účinnosti v léčbě covidu-19. „Nadále také platí, že ivermektin nebyl dosud nikde na světě registrován jako léčivý přípravek proti covid-19,“ napsal SÚKL. Ústav ve stanoviscích konstatoval, že je vhodnější používat lék za kontrolovaných podmínek a nepodporovat černý trh nebo užívání nevhodných veterinárních přípravků s obsahem této léčivé látky. Z USA jsou totiž podle SÚKL známé případy předávkování veterinární pastou s ivermektinem.

Zdroje: