Německé mýtné pro osobní auta diskriminuje cizince, rozhodl soud EU

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 6. 2019 11:10) - Aktuality autor: šar

Plánované mýtné pro osobní auta na německých dálnicích je diskriminační vůči cizincům. Tak zní verdikt Soudního dvora Evropské unie, který tím uznal stížnost Rakouska. 

Dálnice A9 v Bavorsku

Dálnice A9 v Bavorsku , zdroj: Profimedia.cz

Soud uvedl, že poplatek za využívání pozemních komunikací v kombinaci se slevou na dani z provozu motorových vozidel, kterou mohou uplatnit vlastníci vozů registrovaných v Německu, je nepřímou diskriminací. A to jednak na základě státní příslušnosti a též by tím Němci porušili zásady volného pohybu zboží a služeb. Kritikům plánovaného mýtného se nelíbilo, že by poplatky hradili v podstatě jen zahraniční řidiči. 

Generální advokát Nils Wahl sice v únoru soudcům doporučil, aby rakouskou žalobu zamítli, ti ale nejsou jeho doporučením vázáni. O připojení k rakouské žalobě původně uvažovalo i Česko, nakonec to však neučinilo. 

Německo plánovalo, že mýtné začne vybírat od října 2020. Výše mýtného se měla lišit podle objemu motoru vozu a množství produkovaných emisí. 

Německo si od systému slibovalo čistý roční příjem zhruba ve výši 500 milionů eur (12,8 miliardy korun). Někteří odborníci to ale zpochybnili - například němečtí vlastníci vozů s nízkými emisemi by získali na dani větší úlevu, než kolik by zaplatili na dálničním poplatku. 

Německo je poslední evropskou zemí, která dosud nezpoplatnila dálnice pro osobní automobily. 

Tagy: Německo Rakousko zahraničí mýtné Evropský soud justice a soudy silniční doprava mýtné na německých dálnicích

Zdroje: čt24