Německá diplomacie čaruje. Vyjednala vracení běženců i s Řeckem

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Německo úspěšně pokračuje ve svém vyjednávání s okrajovými zeměmi Evropské unie, do kterých chce vracet běžence žádajících prvotně o azyl v těchto státech. Po dohodě se Španělskem z minulého týdne se němečtí diplomaté domluvili i s Aténami. Slibně se prý vyvíjí i jednání s Itálií.

Německo se chystá vracet migranty do zemí EU, kde požádali o azyl

Německo se chystá vracet migranty do zemí EU, kde požádali o azyl,zdroj: Profimedia

"Tato dohoda (s Řeckem) je bezprostředně před uzavřením," uvedla mluvčí německého ministerstva vnitra. Dojednána podle ní byla ve čtvrtek večer. Dodala, že už zbývá jen jedna korespondence, žádné podrobnosti ale uvést nechtěla.

Rovněž jednání s Itálií o plánované migrační dohodě již "postoupila dost daleko", řekla také mluvčí. Rozhovory podle ní postoupily na ministerskou úroveň. "Vycházíme z toho, že takovéto ujednání (o vracení migrantů) bude dosaženo i s Itálií," dodala.

Kancléřka Angela Merkelová dala podle DPA najevo, že v případě nutnosti se do těchto jednání s italskou vládou zapojí.

Návrat do 48 hodin

Dohoda, kterou Berlín s Madridem uzavřel minulý týden v pondělí, vstoupila v platnost v sobotu. Předpokládá, že Německo může do 48 hodin vracet migranty, kteří už podali žádost o azyl ve Španělsku.

Rovněž dohoda s Aténami se týká osob zadržených na rakousko-německých hranicích, které předtím už požádaly o azyl v Řecku. I tito lidé mohou být posláni zpět do 48 hodin.

Španělsko žádnou protislužbu oplátkou od Německa nepožadovalo. Itálie a Řecko však chtěly, aby Německo od nich přebíralo další příchozí migranty. Německý ministr vnitra Horst Seehofer to však odmítl s tím, že není možné, aby Německo nakonec přijímalo více migrantů, než jich pošle zpět.

Tagy: Německo Španělsko Itálie Řecko zahraničí migrace afričtí uprchlíci uprchlická krize

Zdroje: ČTK