Dnes je úterý 13. května 2025., Svátek má Servác
Počasí dnes 15°C Polojasno

Neexistuje důvod pro štvaní proti lidem, reagovala Merkelová na rasistické bouře

12. 9. 2018 – 12:01 | Zpravodajství | von

Neexistuje důvod pro štvaní proti lidem, reagovala Merkelová na rasistické bouře
Německá kancléřka Angela Merkelová | zdroj: Profimedia

Vášně kolem vraždy ve východoněmecké Saské Kamenici (Chemnitz) jsou pochopitelné, řekla německá kancléřka Angela Merkelová v reakci na trestný čin, z něhož jsou podezřelí žadatelé o azyl. Přesto ale odmítá, že by takový případ mohl sloužit jako omluva pro násilné demonstrace, vzývání nacismu či útoky na policisty. Situaci se snaží uklidnit i šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen, který se za své tvrzení o nepravosti videa dokazujícího napadání cizinců omluvil. Prý měl strach z šíření dezinformací.

"Chápu každého, kdo je pobouřen tím, když se po trestném činu zabití opět ukáže, že je pachatelem někdo, kdo byl předtím několikrát trestán, nebo někdo, kdo měl povinnost zemi opustit," uvedla Merkelová. Odkázala přitom na činy z posledních dní, z nichž jsou podezřelí žadatelé o azyl.

"Pobouření ale... není omluvou pro demonstrace, které pohrdají člověkem," zdůraznila kancléřka ve zjevné narážce na události ze Saské Kamenice, kde se v posledních týdnech demonstrovalo v reakci na vraždu pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci.

"Neexistuje omluva či zdůvodnění pro štvaní, částečně použití násilí, nacistická hesla, nevraživost vůči lidem, kteří vypadají jinak, kteří vlastní židovskou restauraci, pro útoky na policisty," zdůraznila kancléřka.

"Nedopustíme, aby se potajmu vylučovaly celé skupiny z naší společnosti," prohlásila dále kancléřka. Židé a muslimové podle ní do německé společnosti patří stejně jako křesťané či ateisté. Merkelová zároveň odsoudila i paušální odsuzování celých částí země, jako je Sasko či východní Německo, které v posledních dnech čelily výtkám k náchylnosti k pravicovému extremismu.

Spory o to, jak věci nazývat, podle Merkelové žádné řešení nepřinesou. Narážela přitom zjevně na spor se saským premiérem Michaelem Kretschmerem, s nímž se střetla v otázce, zda se dají události v Chemnitzu označit za "štvanici" na cizince.

Evropa musí být solidární

Kancléřka ve svém proslovu zároveň zdůraznila, že Německo je stále jednou z nejbezpečnějších a nejbohatších zemí na světě a že naprostá většina jeho obyvatel se snaží o dobré a tolerantní soužití.

Napětí posledních týdnů v Německu vyvolala srpnová vražda pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí tři migranti ze Sýrie a Iráku, i pozdější smrt dvaadvacetiletého Němce ve městě Köthen, který zemřel po potyčce se dvěma Afghánci. Oba činy vyvolaly sérii demonstrací, při kterých došlo k útokům na cizince i policii. V Chemnitzu extremisté zaútočili i na židovskou restauraci.

Merkelová ve Spolkové sněmu vyzvala také členy Evropské unie k solidaritě při řešení migrace. Společné evropské řešení je rozhodující pro budoucnost EU. Výzva, které EU kvůli migraci čelí, je podle ní větší, než jaké čelila při finanční krizi a krizi eurozóny. Předsedkyně německé vlády také varovala před snahou vybudovat z Evropy pevnost. "Pokud Evropa jednoduše řekne: Opevníme se a nebudeme se starat o to, co se děje v našem sousedství, tak dopadne špatně," řekla Merkelová a vyzvala, aby se začalo více investovat v Africe.

Maassen možná ztratí funkci

Kontroverzní šéf rozvědky Maassen, který v pátek zpochybnil video, které ukazuje jeden z útoků na cizince, se za svůj čin omluvil. "Nejsou k dispozici žádné důkazy, že by video k tomuto údajnému případu, které je na internetu, bylo autentické," prohlásil. Poznamenal také, že naopak existují důvody myslet si, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci, aby se odvedla pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu. Vysloužil si za to kritiku a výzvy k rezignaci na svou funkci.

Ve svém dopise zaslaném ministrovi vnitra Maassen podle DPA ostře kritizuje uživatele sociální sítě twitter s přezdívkou "Antifa-Zeckenbiss". Podle něj lze předpokládat, že tento uživatel video, které má být důkazem "štvanic" na cizince, úmyslně nadepsal slovy "Lov na lidi v Chemnitzu". Chtěl tím podle šéfa německé kontrarozvědky "dosáhnout určitého vyznění".

Na dotaz ministerstva, proč měl Maassen potřebu se během probíhajícího vyšetřování k událostem v Chemnitzu vyjadřovat, šéf kontrarozvědky uvedl, že chtěl podpořit saského premiéra Michaela Kretschmera, který se dostal do sporu s kancléřkou Angelou Merkelovou. Kretschmer v prohlášení uvedl, že se v Chemnitzu neodehrála "žádná štvanice". Toto tvrzení podle Maassena odpovídá i poznatkům jeho úřadu.

Odpoledne bude musí Maassen kvůli svým kontroverzním tvrzením vypovídat ve dvou parlamentních výborech. S napětím se očekává, zda jej ministr vnitra Horst Seehofer navzdory výzvám ze strany sociálních demokratů, zelených a Levice podpoří.

Předchozí článek

Komentář: Jsme snad národ simulantů?

Následující článek

Europarlament si vyšlápl na Maďarsko. Hrozí mu i ztráta hlasovacích práv