Dnes je čtvrtek 1. prosince 2022., Svátek má Iva
Počasí dnes 3°C Zataženo nízkou oblačností

Nebezpečné dědictví: Oceány vymírají katastrofálním tempem

Nebezpečné dědictví: Oceány vymírají katastrofálním tempem
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Posledního listopadového dne bude v Paříži zahájena dlouho očekávaná konference OSN o klimatických změnách. Pod pokličkou ale doutná řada dalších problémů spojených s přístupem člověka k životnímu prostředí. Jedním z nich je systematické likvidování světových oceánů. Jen za posledních 45 let se populace ryb ve světových vodách snížila o strašidelných 50 procent.

Podle studie Světového fondu na ochranu přírody (WWF) se počínaje rokem 1970 dramaticky snížil počet ryb ve světových oceánech a lidstvo se brzy může dostat do bodu, kdy budou některé oblasti definitivně zničeny. 

Třeba populace makrel nebo tuňáků klesla za poslední čtyři dekády až o 75 procent, na čemž nese největší díl viny rybolov a znečistění.

Podle studie, která byla vypracována ve spolupráci s Londýnskou zoologickou společností (ZSL), nejsou v ohrožení pouze ryby, ale i mořští savci, plazi a ptáci, jejichž život závisí na darech moří a oceánů.

Ty vymřeš, já vymřu

Vědci přistoupili ke svému úkolu velmi svědomitě a prostudovali populační vývoj celkem 1 234 druhů. Ať už šlo o ryby, tuleně, želvy nebo mořské savce, takřka ve všech případech byl zaznamenán značný populační úbytek.

"Dochází k masivnímu poklesu přírodní populace. Oceány se lidskému vlivu snaží odolat, ale i ony mají své limity," varuje Marco Lambertini, ředitel WWF International.

Není to poprvé, co organizace na ochranu přírody bijí na poplach a varují před katastrofálním stavem, ve kterém se nacházejí světové oceány. Nejnovější studie je však co do komplexnosti a šířky záběru jednoznačně převyšuje.

Dědo, co je to ryba?

Podle odhadů je každoročně vyloveno z oceánů na 28 miliard ryb. Společnosti, které se rybolovem živí, přitom dostávají v globálním měřítku dotace ve výši 14 až 35 miliard dolarů ročně.

Podle Lambertiniho je nutné výrazně omezit komerční rybolov, zřídit více chráněných mořských oblastí a zároveň vzdělávat koncového zákazníka.

"Tato zpráva ukazuje, že jen za mého života přišly oceány o miliardy zvířat. To je hrozné a nebezpečné dědictví, které klademe na bedra naším vnoučatům," dodává Ken Norris, ředitel vědeckého oddělení v ZSL.

Zdroje: