Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Když kohoutky vyschnou: Největší město západní polokoule je bez vody

Když kohoutky vyschnou: Největší město západní polokoule je bez vody
Sucha trápí celý stát Sao Paolo | zdroj: Profimedia

Největší město západní polokoule čelí nejvážnější vodní krizi za posledních 80 let. Milionům obyvatel brazilského Sao Paula neteče po většinu dne voda. A může za to nejen globální oteplování.

Krize nejvíc dopadá na obyvatele části města, které se říká Periferia a skládá se z nejchudších čtvrtí ležících vesměs v kopcích na okraji města. Právě vyšší nadmořská výška a mizerná infrastruktura můžou za to, že i během dešťů je většina tamních kohoutků vyschlá. Obyvatelé si navíc stěžují, že když už voda teče, tak barvou připomíná spíše mléko než čirou kapalinu.

Aby toho nebylo málo, Sao Paulo, kde žije 20 milionů lidí, právě zažívá dvě nejsušší po sobě jdoucí období v zaznamenaných dějinách. V rezervoáru Cantareira, který obvykle zásobuje vodou devět milionů lidí, má teď v říjnu jen 12 procent svého běžného obsahu. 

"Teď už jde o opravdovou krizi," prolásil Paulo Dallari z místní radnice. "Zásobníky jsou bez vody a prší mnohem méně než v minulosti. Čekají  nás opravdu těžké časy," dodal.

Situace je kritická nejen v samotném Sao Paolu, ale i v celém stejnojmenném státě. Město Itu dokonce loni zažilo kvůli nedostatku vody bouřlivé demonstrace, někdy i násilné. 

Zatímco bohatší obyvatelé Sao Paola si vybudovali vlastní zásobníky a nakupují vodu od soukromých dodavatelů, nejchudší lidé si něco takového nemohou dovolit. Nejhůř jsou přitom ohroženy nemocnice a školy. 

Na jihu města se nachází druhý zásobník Billings, ve kterém je vody o něco víc než v Cantareiře, takže by mohl částečně pokrýt potřebu žíznících obyvatel. Jenže jeho voda je kontaminovaná splašky a odpadem ze čtvrtí ležících na jeho okraji, kde žije přes milion obyvatel bez kvalitního odpadového systému, takže veškerý odpad teče přímo do rezervoáru.

"Jsou tu dva extrémy, na jedné straně zásobník Cantareira, který trpí masivním odlesňováním, a na straně druhé reservoár Billings, který je plný splašků a odpadu," postěžovala si Marussia Whatelyová, koordinátorka Aliança pela Água, což je sdružení spojující 30 neziskových organizacích, které se snaží s krizí bojovat. 

Obyvatelům Sao Paula tak pomalu začíná docházet, že vytoužené deště jejich problém z dlouhodobého hlediska nevyřeší. "Buď se nám podaří Sao Paulo změnit, nebo nás v následujících letech čekají opravdu vážné problémy," dodala Whately.

Zdroje: