Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Navalného zdraví se ve vězeňském táboře výrazně zhoršilo

Navalného zdraví se ve vězeňském táboře výrazně zhoršilo
Kritik Kremlu byl uvězněn v lednu hned po návratu z Německa, kde se zotavoval ze srpnové otravy, po které byl týdny v bezvědomí | zdroj: Profimedia

Zdravotní stav opozičního politika Alexeje Navalného, uvězněného po návratu do Ruska, se prudce zhoršil. Informoval o tom dnes Navalného advokát.

S opozičníkem se měli dnes setkat jeho obhájci, ale vězeňské zařízení jim to neumožnilo. Vězeňská služba se podle agentury Reuters dosud nevyjádřila.

„Navalného zdraví se skutečně zhoršilo. Od konce minulého týdne má Alexej silné bolesti zad,“ řekl agentuře Interfax advokát Vadim Kobzev s tím, že jeho klient se nemůže kvůli bolesti opírat o jednu nohu.

Vězeň místo zdravotní péče dostal jen dvě tabletky proti bolesti, uvedl Navalného spolupracovník Leonid Volkov. Nicméně podle Reuters připustil domněnku, že možná advokátům nedovolili se setkat s Navalným proto, že jej přemístili do vězeňské nemocnice, ale vězeňská správa to chce utajit.

Navalného spojenci vyzvali veřejnost k uspořádání dosud největšího protestu v moderních ruských dějinách za Navalného osvobození. Úřady tvrdí, že protesty budou nezákonné.

Čtyřiačtyřicetiletý kritik Kremlu byl uvězněn v lednu hned po přistání na moskevském letišti po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy, po které byl týdny v bezvědomí. Podle západních laboratoří byl ruský pacient otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, vyvíjenou v Sovětském svazu. To potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB. Moskva to popírá a zpochybňuje, zda byl opozičník vůbec otráven.

V únoru ruské soudy změnily Navalnému dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný a opozičník byl na přibližně 2,5 roku odeslán do vězeňského tábora, proslulého svou přísností. Navalnyj tvrdí, že byl v politickém protestu potrestán za to, že si dovolil přežít Putinem nařízenou otravu.

Západ v reakci uvalil sankce na Putinovy spolupracovníky. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Zdroje: