Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Navalnyj odsouzen na 3,5 roku vězení

Navalnyj odsouzen na 3,5 roku vězení
Moskevský soud dnes poslal do vězení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, když jeho dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku změnil na nepodmíněný. | zdroj: Profimedia

Moskevský soud dnes poslal do vězení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, když jeho dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu se podle ruských médií započítá doba, kterou byl prominentní kritik Kremlu v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit téměř tři roky.

Ruský opozičník podle médií v rámci předešlého soudního verdiktu pobýval v domácím vězení deset měsíců a nyní ho tedy čekají v běžném vězení dva roky a osm měsíců. Soudkyně Natalija Repnikovová dnešní verdikt podle agentury TASS zdůvodnila tím, že Navalnyj se vyžadovaným kontrolám opakovaně vyhýbal ještě před léčbou v Německu.

Podle zpravodaje agentury TASS se při vynášení rozsudku Navalnyj pokusil usmát, zatímco jeho žena Julija se rozplakala. Stráž ji k obžalovanému nepustila, popsal server Kommersant. „Vše bude v pořádku. Zatím,“ stihl zavolat Navalnyj, než ho stráž odvedla. Jeho tým vzápětí vyzval k dalším demonstracím.

Navalnyj dnes stanul před soudem v souvislosti s případem, ve kterém v prosinci 2014 dostal podmíněný trest 3,5 roku vězení za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu Kč) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Vězeňská služba a prokuratura požádaly soud, aby opozičníka poslal do vězení za porušení podmínek trestu. Obhajoba argumentovala tím, že Navalnyj nemohl chodit k vyžadovaným kontrolám, protože se léčil v Německu z otravy látkou ze skupiny novičok.

„Nemůžete uvěznit celou zemi.“

Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej v roce 2014 odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Vladimiru Putinovi v prezidentských volbách. Argumentoval také tím, že jej Evropský soud pro lidská práva očistil a Rusko mu již vyplatilo odškodnění za nespravedlivé odsouzení. Firma Yves Rocher v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla „žádnou škodu“.

Jednání soudu dnes provázela přísná bezpečnostní opatření, policie mimo jiné uzavřela ulice v okolí soudní budovy, do které omezila přístup. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou patrná podle agentury TASS i v centru hlavního města. Rádio Echo Moskvy vpodvečer uvedlo, že policie uzavřela Rudé náměstí sousedící s Kremlem. Během dne bezpečnostní složky zadržely už 370 stoupenců Navalného, informoval ruský server OVD-Info monitorující policejní zákroky.

Navalného obhájkyně Olga Michajlovová oznámila, že se proti verdiktu odvolá. Ale ruské úřady naznačily, že nedají na tlak veřejnosti Navalného propustit. Několik jeho spojenců je v domácím vězení a v neděli Kreml umístil po celém Rusku policejní sílu, aby potlačila probíhající protesty. „Nemůžete uvěznit celou zemi,“ řekl Alexej Navalnyj u soudu.

Navalnyj během soudního jednání přednesl projev, ve kterém obvinil prezidenta Putina, že se ho pokusil uvěznit. Podle něj se ruský prezident zlobí, že Navalnyj přežil pokus o otravu novičokem v srpnu. Navalnyj obvinil ruskou rozvědku, že se ho pokusila zabít na rozkaz Putina, a to aplikací novičoku na jeho spodní prádlo, což Kreml popřel.

Zdroje: