Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Policie chce obžalovat devět lidí za pražské sportovní dotace, je mezi nimi i bývalý ministr

Policie chce obžalovat devět lidí za pražské sportovní dotace, je mezi nimi i bývalý ministr
Karel Březina zastával post ministra bez portfeje v sociálnědemokratické vládě Miloše Zemana, později byl pražským zastupitelem i náměstkem primátora, stal se také poradcem na ministerstvu školství | zdroj: Profimedia

Policie navrhla obžalovat devět lidí kvůli rozdělování sportovních dotací na pražském magistrátu.

Uvedl to dnes server Seznam Zprávy s tím, že návrh se týká i někdejšího ministra Karla Březiny, bývalé vedoucí magistrátního odboru sportu Soni Fáberové nebo současných zastupitelů Jana Wolfa a Miloše Růžičky.

„Ve věci bylo skončeno vyšetřování a spisový materiál byl společně s návrhem policejního orgánu na podání obžaloby předložen dozorovému státnímu zástupci, který po prostudování spisového materiálu rozhodne, zda ve věci podá obžalobu, či vyřídí věc jinak,“ sdělil serveru mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Vyšetřovatelé tvrdí, že bylo ovlivněno celkem pět dotací, z toho tři pro spolek TJ ABC Braník, další pro SK Ďáblice a poslední pro SK RSF Praha. Jeden z magistrátních úředníků policistům popsal, že existoval seznam preferovaných klubů a svazů, které měly dotace dostat podle předem domluvených dohod pražských politiků.

Březina v minulosti zastával post ministra bez portfeje v sociálnědemokratické vládě Miloše Zemana, později byl pražským zastupitelem i náměstkem primátora, stal se také poradcem na ministerstvu školství. Růžička je starostou Ďáblic. Mezi obviněnými podle serveru figuruje i někdejší předseda magistrátního výboru pro sport a volný čas Antonín Lébl.

Cimbala už dříve sdělil, že obvinění se týká zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Wolf Seznam Zprávám napsal, že ve spisu proti němu není jediný odposlech ani jiný důkaz. „Viněn jsem za to, že jsem mohl předjímat nějaké rozhodnutí a že jsem na komisi o dotacích hlasoval,“ uvedl. Fáberová vzkázala, že stále věří v zastavení kauzy, která ji profesně i lidsky poškodila.

Fáberovou i Březinu zadržela v roce 2017 policie současně s tehdejším šéfem českého fotbalu Miroslavem Peltou, který čelí v jiné kauze rovněž obvinění ze zmanipulování sportovních dotací, a to na ministerstvu školství.

Zdroje:
ČTK, Seznam Zprávy